Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Maliny

Maliny

Maliny

Je tu jún a s ním i prvé maliny. Spolu s ostružinami patria do každej záhrady a sú jedným z najobľúbenejších druhov bobuľového ovocia, najmä vďaka všestrannému využitiu atraktívnych plodov. Toto ovocie má typickú jemnú, lahodne kyslastú chuť. Najlepšie sú čerstvo nazbierané lesné maliny.


Maliny sa k nám rozšírili z južnej Európy. Rastú tu divoko na okrajoch lesov, popri cestách i v záhradách. Dozrievajú od júna do septembra. Podľa výskumu poľnohospodárskej školy v holandskom Wageningene maliny obsahujú oveľa viac zdravých ingredencií než akékoľvek iné potraviny, na ktoré natrafili.
V čínskej medicíne používajú maliny pri poruchách ostrosti zraku a šeroslepote. Účinnou látkou je vraj vysoký obsah vitamínu A, ktorý je súčasťou zrakového pigmentu – rodopsínu. Vysoká koncentrácia rutínu spevňuje cievy v očiach a zlepšuje zásobovanie živinami. Rutín pomáha aj ľuďom s kŕčovými žilami. V kombinácii s vitamínom C, ktorého je v malinách tiež veľké množstvo, zastavuje a zmierňuje krvácanie v celom tele. Konzumovanie tohto ovocia je vhodné pri krvácianí z nosa, ďasien i pri silnej menštruácii.
Maliny majú výrazné odvodňujúce účinky, prečisťujú črevá, pomáhajú pri problémoch s obličkami a močovým mechúrom a odstraňujú zápchu. Vysoký obsah biotínu dodáva vlasom lesk a hustotu. Dôležitý je i pre jemnú pleť a regeneráciu organizmu po liečbe antibiotikami.

Pozor: Maliny sa nemôžu dlho skladovať, lebo rýchlo podliehajú plesni. Sú veľmi citlivé na tlak, preto ich príliš nevrstvite, lebo sa popučia.

- redakcia -
18.06.2008

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet