ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Kaleráb

Kaleráb

Kaleráb

Kaleráb môže byť zelenej alebo fialovomodrej farby. Je to zelenina, ktorá chutí najlepšie surová. Poznáme veľa odrôd, ktoré sa líšia tvarom a veľkosťou. Kaleráb je spolu s ostatnými hlúbovými druhmi zeleniny už stáročia udomácnený v stredoeurópskom priestore. Vyhovuje mu tunajšie podnebie, najmä chladnejšia časť vegetatívneho roku - jar a na jeseň. Dobre sa mu darí aj v skleníku. Ide o typicky domácu zeleninu, takže sa netreba obávať chemického ošetrenia na ceste z iných krajín.


Kaleráb počas rastovej fázy neúnavne hromadí minerálne látky a stopové prvky a na náš organizmus pôsobí ako multivitamínový kombinovaný preparát priamo z prírodnej lekárne. Už 150 gramov tejto zeleniny pokryje dennú spotrebu vitamínu C. Najviac vitamínov, najmä beta-karoténu a minerálov majú listy. Preto konzumujeme aj drobné krátke lístočky, ktoré vyrastajú v strede.
Kaleráby sú vhodným zdrojom vitamínov skupiny B. Napríklad B6 je nevyhnutný pri syntéze bielkovín. Biotín udržuje v zdraví vlasy a pokožku. Niacín (B5) podporuje metabolizmus energie. Kyseleina pantoténová je dôležitá pre vitalitu, bunkovú energiu a pigmentáciu kože i vlasov.
Kaleráb poskytuje vlákninu v rozpustnej i nerozpustnej forme. Rozpustná sa zúčastňuje na znižovaní hladiny cholesterolu v krvi, nerozpustná chráni pred zápchou. Poskytuje aj ochranu pred rakovinou.

Pozor: Kaleráby kupujte čo najčerstvejšie, aby sa dali spotrebovať aj jemne nakrájané mladé listy. Pri nákupe opatrne vyskúšajte kaleráb miernym tlakom nechtu pri koreni. Ak kaleráb povolí, je krehký (nezdrevnatený). Táto zelenina obsahuje dusičnany, preto ju tepelne upravenú druhýkrát nezohrievame.

- redakcia -
26.06.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet