ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Ríbezle

Ríbezle

Ríbezle

Ríbezle sú ovocie, ktoré sa v súčasnosti vyskytuje vo viac ako 140 druhoch. Hovorí sa o nich ako o multivitamínových pilulkách, lebo dužina a šupka sú plné vitamínu C. Je to výrazne kyslé ovocie aj v zrelom stave. Najobľúbenejšou a najkvalitnejšou je predovšetkým čierna ríbezľa. Tá pochádza zo severnej Ázie. U nás v Európe je doma skôr červená ríbezľa. Ostatné odrody boli vyšľachtené pestovateľmi.


Už 35 až 40 bobuliek ríbezlí pokryje nevyhnutnú dennú dávku vitamínu C. Farbivo tohto ovocia obsahuje karotény, ktoré sa v organizme menia na vitamín A. To prispieva k ochrane sliznic a stimuluje bunkový metabolizmus. Veľké množstvo je aj niacínu (vitamín PP), dôležitého pre nervy.
Ríbezle sú významným zdrojom kyseliny pantorénovej, dôležitej pri zásobovaní buniek kyslíkom a podporujúcej zdravie vlasov. Majú veľa draslíka, vápnika, železa, horčíka a mangánu. Posilňujú tak imunitný systém, chránia pred voľnými radikálmi, podporujú činnosť srdca a svalov.

Pozor: Ríbezle dlho neskladujte, lebo tak strácajú svoju výživovú hodnotu. Ideálne je konzumovať ovocie priamo z kríku. Najvhodnejšou dobou na zber je ráno alebo večer, keď už nepáli slnko.

- redakcia -
06.07.2008

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet