ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Hrach

Hrach

Hrach

Hrach siaty sa k nám rozšíril z Orientu ešte pred našim letopočtom. Semeno obsahuje 2-3 krát viac bielkovín než obilniny. Patrí k najrozšírenejšiemu druhu strukovín. Semená hrachu sú dôležitým zdrojom bielkovín pre výživu ľudí a zvierat. Je spolu s bôbom obyčajným považovaný za najvýznamnejšiu strukovinu pestovanú v ekologickom poľnohospodárstve.


Zrelé semená obsahujú 22 - 28 % dusíkatých látok, 46 - 56 % škrobu, 5 - 7 % vlákniny, 3 % tuku a väčšie množstvo enzýmov a vitamínov A1, B1, B2. Najcennejšia na hrachu je jedinečná kombinácia horčíka a nukleových kyselín. Preto má výrazne omladzujúce účinky.
Vysoký obsah vlákniny má detoxikačné účinky. Klíčiaci hrach obsahuje množstvo vitamínu C, ktorý chráni rastlinu pred parazitmi. Pri konzumácii tejto zeleniny sa preukázalo zlepšenie zrakovej schopnosti a spevňovanie vlasov.
Hrach je veľkým zdrojom bielkovín. 100 g hrachu dodá organizmu 10 x viac bielkovín ako párok s hranolkami a šľahačková torta. Najvýživnejší je čerstvý letný hrášok. Zavarením alebo inou tepelnou úpravou stráca až 90 % vitamínov.

- redakcia -
11.07.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet