Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Marhule

Marhule

Marhule

Marhule patria k najstarším pestovaným plodinám v strednej Európe. Náš región je jednou z najsevernejších oblastí pestovania tohto ovocia. Marhuľa totiž potrebuje teplo. Ak udrú kruté jarné mrazy, býva úroda mizivá. Nezameniteľná chuť plodov vhodných na priamu konzumáciu zaradila marhule medzi najobľúbenejšie ovocné druhy.


Počas dozrievania sa v šupke a dužine marhúľ vytvára vysoká koncentrácia rastlinných farbív (karoténov). Tie sú akýmsi predstupňom vitamínu A. Vďaka tomu marhule pôsobia ako prirodzený efektívny omladzovací prostriedok a posilňujú imunitný systém. Proces stárnutia brzdí aj vysoký obsah kyseliny listovej a pantorénovej. Niekoľko marhúľ denne zlepšuje náladu a odstraňuje únavu a poruchy sústredenia. Asi 6 plodov obsahuje karotény v množstve dennej potreby dospelého človeka.
Marhule obsahujú mimoriadne množstvo niacínu a vitamínu C. Tým podporujú imunitný systém a chránia bunky pred vplyvom voľných radikálov. Toto ovocie má priaznivý vplyv na sliznicu pľúc silných fajčiarov. Urýchľuje tvorbu buniek. Pomáha regulovať krvný tlak. Má vysoký obsah rozpustnej vlákniny. Marhule sú výborným zdrojom železa.

Pozor!: Marhule z južných krajín dôkladne umývajte, pretože sa často postrekujú jedovatými látkami. Nekonzumujte jadro kôstiek marhúľ – horký amygdalín je jedovatý (chráňte hlavne deti, ktoré sa môžu otráviť!).

- redakcia -
17.07.2008

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet