ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Reportáž o pochode v Trenčíne

Reportáž o pochode v Trenčíne

Reportáž o pochode v Trenčíne

O protestnom pochode v Trenčíne (11. 7. 2008) sa vravelo dlho dopredu vďaka systematickému zastrašovaniu zo strany médií. Na to hneď reagovali organizátori s upozornením, že na autorov týchto článkov podajú trestné oznámenia za § 199 Tr. zákona o šírení poplašnej správy, čo zmiernilo ich nasledujúce písanie neprávd a radšej dávali priestor rôznym „expertom“ na extrémizmus.


Napriek tomu, že neexistovali žiadne dôkazy, že sa jedná o pochod extrémistov, pán primátor Trenčína Celler sa všemožne snažil tomuto pochodu zabrániť, ale nepodarilo sa mu to. Blížiacim sa dňom pochodu prichádza správa o chystanom protirasistickom happeningu zo strany „militantov“ z Antify, ktorí chceli pochod narušiť priamo na Mierovom námestí. A tak nič iné nezostávalo, ako len nedočkavo čakať na deň D.

V deň pochodu
A máme tu očakávaný 11. júl 2008. Ráno sa dozvedáme dobrú správu, že nahlasovatelia pochodu nie sú zámerne zadržaní a to je signálom, že všetko pokračuje podľa plánu. Okolo 15tej hodiny prichádzame na parkovisko jedného z hypermarketov a neprekvapuje nás množstvo pripravených policajtov a z povzdiali sledujúcich zvedavcov. Na naše prekvapenie prechádzame bez zastavenia okolo pánov príslušníkov a tak im prajeme príjemný dobrý deň a s otázkou, čo sa tu robí, dostávame miesto odpovede zmätené výrazy tvárí.

Takto ľahko ale už neprešli ostatní účastníci pochodu a po ceste na miesto stretnutia boli kontrolovaní a zapisovaní. Médiá nám pokladajú rôzne otázky, na ktoré nedostávajú odpovede, až kým sa ich neujme jeden z organizátorov, ktorý ich informuje o tom, že sa nebudú poskytovať žiadne rozhovory. Ich správy ukázali pochod tak, ako ho ukázali a ľudia si môžu urobiť názor sami, keď to uvidia. Pochod za slobodu prejavu v TrenčíneNásledne prichádza štatutár z mestského zastupiteľstva aj s veliteľom polície a odchádzajú spolu s nahlasovateľmi pochodu bokom, kde dochádza k ponuke od mesta, že môžme ísť po ceste, kde nám polícia urobí priestor, čo samozrejme prijímame. Na to prichádza ďalšia ponuka alebo skôr povedané návrh, ukončiť pochod pri Dome armády, aby nám prejavy nenarúšala „militantná“ Antifa (ktorá sa nezákonne zhromaždila a ich stretnutie malo byť ihneď rozpustené).

Organizátori sa rozhodli pre ústupok kvôli tomu, aby nemali médiá žiadnu možnosť ukázať tento pochod ako vyvolávajúci násilie alebo inak zdiskreditovať, čo sa nakoniec aj v niektorých prípadoch podarilo (viď. správy na TA3 – http://www.ta3.com/sk/reportaze/90431_pochod-v-trencine-vyvolal-odpor-antifasistov). Tesne pred 16tou hodinou sme boli organizátormi vyzvaní k zaradeniu do trojstupu a presne o 16tej hodine sme vyrazili v smere nahláseného pochodu. Po chvíli kráčania sa začínajú ozývať prvé heslá z megafónu, na čo sa začíname pridávať aj my všetci.

Začiatok trasy vedie v málo obývanej časti, ale každým ďalším krokom sa dostávame bližšie k centru mesta, čím sa zvyšuje aj počet prizerajúcich sa obyvateľov a šokujúcich pohľadov z okien autobusov. Po chvíli sa pridáva aj druhý megafón a aj ľudia strácajú trému a náš hlas je silnejší a odhodlanejší. Znejú heslá ako: „slobodu slova“, „slobodu prejavu“, „totalitný štát, nenechá nás spať“, „prepusťte politických väzňov“ a „chceme naše práva“.

Antifa v službách nacionalistov
Asi po pol hodine sa dostávame pred Dom armády, kde už sú nastavané v plnej kráse korytnačky v čiernom, ktoré nás prišli brániť pred „militantnou“ Antifou (hahaha). Začínajú sa čítať prejavy, ktoré si chcú prísť bližšie vypočuť aj obyvatelia stojaci za uniformovanými orgánmi, ale tie ich z nepochopiteľných dôvodov nepúšťajú k nám. Prejavy Vám tu nebudeme citovať, nie že by neboli kvalitné, ale v najbližších dňoch ich budete mať možnosť vidieť a počuť na internete ako aj video z pochodu. V čase, keď sa číta druhý prejav, prichádza aj podnapitá alebo sfetovaná (to u nich človek nikdy nevie, ale skôr asi oboje naraz) mládež nazývajúca sa Antifa, podľa niektorých novinárov akým je napr. Sergej Danilov (http://danilov.blog.sme.sk/) alebo Richard Nemec s Trenčína (http://www.webnoviny.sk/blog/richardnemec/) je to alternatívna mládež. Pán Nemec je v Trenčíne známy tým, že medzi jeho kamarátov patria prevažne ľudia z Antify a nie len zo Slovenska, ale najviac zarážajúce je to, že pán Nemec píše pre Slovenskú tlačovú agentúru SITA, od ktorej čerpajú aj ostatné denníky, takže dostávajú zaručene „nezaujaté“ informácie. Po prečítaní všetkých prejavov, poďakoval nahlasovateľ pochodu všetkým účastníkom a oficiálne ukončil protestné zhromaždenie.

Po pochode
Po pochode sme boli plní očakávania ako budú informovať médiá o celej akcii. Na naše prekvapenie informácie v správach boli prevažne o pochode nacionalistov a opitých a vulgárnych antifašistoch. Na médiá, ktoré naďalej informujú o účastníkoch ako o neonacistoch, plánujeme v najbližších dňoch podať trestné oznámenia a dúfame, že sa pridajú aj ostatní účastníci.

Na záver
Boli sme svedkami dobre zvládnutej akcie – od spropagovania až po zorganizovanie celého pochodu. Škoda, že stránka, na ktorej boli všetky informácie, bola veľakrát nedostupná, ale na to nemali žiaden vplyv organizátori, ale správcovia daného serveru. Účastníci rešpektovali všetky pokyny organizátorov. Konečne aj na Slovensku sme mohli vidieť pochod, ktorému nikto nedal zámienku pre jeho rozpustenie alebo možnosť zdiskreditovania zo strany médií. Pochod za slobodu prejavu v TrenčíneÚčasť bola na Slovenské pomery vcelku uspokojivá a to v počte cca 160 osôb.

Veľa ľudí sa vyhovorilo na pracovný deň, iní na príliš veľkú medializáciu. Je na každom, akú výhovorku zvolí. Pri takýchto akciách by mala byť povinnosť sa zúčastniť. Chápeme ľudí, ktorí si naozaj nemohli vybrať dovolenku alebo vybaviť inak voľno, ale mnohí z tých, ktorí neprišli, sa báli ukázať na verejnosti. Mali by si vstúpiť do svedomia a zamyslieť sa, či aj oni nepatria do toho stáda oviec, ktoré idú poslušne za pastiermi, nech už sú akíkoľvek. Pochod za slobodu prejavu v Trenčíne

My si myslíme, že cieľom pochodu bolo osloviť občanov a ukázať im, že nie všetci sú spokojní s tým, čo sa tu deje a najlepšou možnosťou ako týchto ľudí osloviť, je zvoliť čas, kedy ich stretnete najviac a to je pracovný deň. Ohlasy niektorých občanov nás milo prekvapili. Bolo počuť rozhovory medzi sebou typu: „...toto majú byť tí extrémisti? Tak to som potom aj ja extrémista. Veď hovorí pravdu...“, čo bola reakcia na jeden z prejavov. Pochod za slobodu prejavu v TrenčínePolícia sa výnimočne správala slušne a ochotne komunikovala s organizátormi, čo by mohla byť ukážka do budúcnosti. Ak bude ochota spolupráce na oboch stranách, tak všetko prebehne bez akýchkoľvek problémov. Organizátorom ďakujeme za príjemne strávený piatok a budeme radi, ak toto bude prvá a nie posledná lastovička na nebi slovenských pronárodných aktivistov. Ďakujeme!!!


Dodatok
Jeden z dlhoročných národne uvedomelých aktivistov sa rozhodol položiť zaujímavé otázky Ministerstvu vnútra, na odpoveď nech si každý utvorí svoj názor sám – odpoveď

Zdroj:Beo.sk – spravodajstvo, spoločnosť, história
- Autonómni Nacionalisti Považie -
11.07.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet