ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Podmanivá vôňa nielen v Karpatoch

Podmanivá vôňa nielen v Karpatoch

Podmanivá vôňa nielen v Karpatoch

Reč bude o pamajoráne. Odpradávna používanej rastline v kulinárskom umení. Český jazyk mu dal názov dobromysl – iste pre jeho schopnosť posilnenia nervov. Podmanivá vôňa celej rastliny je inhalačným liekom. Patrí medzi najsilnejšie antikašľové byliny. A môžeme ho použiť i do leštidiel na nábytok.


Pamajorán obyčajný (Dobromysl obecná, Origanum vulgare L.) je trváca 60 cm vysoká bylina s načervenalou chlpatou stonkou. Listy má vajcovité naspodku najväčšie a smerom k vrcholu sa zmenšujúce. Drobné kvety tvoria hlávky, ktoré na vrchole zakončujú metlinu. Kalich kvetov je trúbkovito zvoncovitý a päťzubý. Koruna kvetu je svetlo-fialovo-červená a dvojpyská (horný pysk – priamy, krátky, jemne vykrojený; dolný pysk – dlhší, zohnutý a rozštiepený na 3 cípy). Pamajorán je medonosný a poskytuje aj peľ – obidva žltej farby. Kvitne v júli až septembri. Plody sú tvrdky. Celá rastlina príjemne vonia.
Pamajorán je rozšírený v Európe a v Ázii. Nájsť ho môžeme na slnečných stráňach, pastvinách, svetlých lesoch, rúbaniskách a krovinách. Rastie od nížin až po subalpínsky stupeň.

Zber
Zberajú sa kvitnúce vrchné časti stonky (nezdrevnatené) aj s listami. Odporúča sa zber v dopoludňajších hodinách, kedy je obsah silíc najvyšší. Bezlisté časti stonky nezbierame. Pamajorán sa veľmi dobre suší vo zväzkoch zavesený dolu hlavou v tienistom dobre vetranom mieste.

Účinky pamajoránu
  • proti kašľu, prechladnutiu a bolesti hrdla
  • na posilnenie nervov
  • proti všetkým druhom kŕčov (i menštruačným), upravuje menštruáciu
  • na zlepšenie trávenia a proti nechutenstvu
  • ako korenie
  • proti reume
  • zmierňuje bolesti zubov
Zaujímavosti
Cudzím slovom sa táto rastlina nazýva honosne Oregano. Áno je to známa kuchynská bylinka. Už v starovekom Egypte bol známy svojimi dezinfekčnými a konzervačnými účinkami. Gréci si radi masírovali čelo a vlasy olejom z pamajoránu. V starovekom Grécku sa ním zdobil svadobný pár pre šťastie. Pridáva sa do leštidiel na nábytok.

- redakcia -
07.08.2005

Fotogaléria

Podmanivá vôňa nielen v Karpatoch


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet