ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Václav & V kocke

Václav & V kocke

Václav  &  V kocke

Bažant kinematograf dnes na Námestí slobody premietne dva filmy. Prvým bude snímka V kocke od M. Strussa. Druhým bude o 21:30 film Václav od Jiřího Vejdělku


V kocke (1999, 6 min.)

Réžia: M. Struss

O priestore, z ktorého niet úniku. Jediný slovenský študentský film nominovaný na študentského Oscara.


Václav (ČR, 2007, 97 min.)

Réžia: Jiří Vejdělek
Námet Tomáš Kudrna
Scenár: Marek Epstein, Jiří Vejdělek
Kamera: Jakub Šimůnek
Hudba: Jan P. Muchow
Strih: Jan Daňhel
Hrajú: Ivan Trojan, Emília Vášáryová, Jan Budař, Soňa Norisová, Jiří Lábus, Petra Špalková, Martin Pechlát, Zuzana Kronerová

Jiří Vejdělek (36) – absolvent réžie na FAMU zaujal už počas štúdia svojím bakalárskym filmom Sladkosti, oceneným na domácich i zahraničných festivaloch. Debutoval celovečernou komédiou Účastníci zájazdu, ktorú nakrútil podľa románu Michala Viewegha a vďaka ktorej sa dostal do povedomia širokej verejnosti. Minulý rok sa v slovenských kinách premietal vo Vejdělkovej réžii koprodukčný film Roming.

Václav je dedinský outsider, ktorý vo svojich štyridsiatich rokoch stále žije s matkou. Celá dedina ho vníma ako problém, dokonca i jeho brat František, ktorý s ním celý život súperí o lásku rodičov. Hoci je Václav označovaný za šaša a problematického hlupáka, matka v ňom vidí citlivého dobráka s dušou šibalského chlapca. Tieto dva svety na seba neustále narážajú. Dráma vrcholí súbojom bratov o lásku Františkovej milenky. Václav je uväznený a stáva sa terčom útoku spoluväzňov. Matka sa rozhodne požiadať o milosť, tá je však podmienená petíciou spoluobčanov. Odpustí Václavovi celá dedina, keď mu nedokáže odpustiť ani jeho vlastný brat?

Film Václav získal na odovzdávaní cien Český lev 2007 dve ocenenia v hereckých kategóriách. Patrí mu Český lev v kategórii Najlepší herec v hlavnej úlohe (Ivan Trojan) a Najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Jan Budař).

Oficiálna stránka filmu: http://www.filmvaclav.cz/

Zdroj : bazantkinematograf
- redakcia -
25.07.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet