ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Uhorky

Uhorky

Uhorky

Táto zelenina patrí do jedálneho lístka ľudí tisícročia. O pestovaní uhoriek máme písomné zmienky už z 3. tisícročia pred našim letopočtom. Známe boli v starej Mezopotámii i starovekej Indii. Čerstvé uhorky totiž obsahujú veľa vody a sú teda ideálnym osviežením v horúcich letných dňoch. Dnes poznáme mnoho kultivarov a uhorka sa stala našou najrozšírenejšou tekvicovitou plodinou.


Podporujú činnosť pečene, žlčníka a čriev. Sú ideálnym pomocníkom v boji s nadváhou. Rýchlo zasýtia a majú minimum kalórií. Ich energetická hodnota je nízka a ani nutričné hodnoty nie sú vysoké. Známy je aj ich močopudný účinok. Uhorky sa odporúčajú tiež ako výživná kúra pri vypadávaní vlasov a lámaní nechtov.
Uhorky obsahujú erepsín – enzým štiepiaci bielkoviny, ktorý zabíja baktérie a cudzopasníkov a prečisťuje črevá. V žalúdku sa uhorka zdrží len krátko. Významne posiluje imunitný systém a sliznice čriev. Uhorkové masky dodajú pleti vlhkosť a zároveň pomáhajú v boji s ochoreniami kože. Uhorky sú vhodné na zmiernenie úpalu. Majú značné detoxikačné účinky.

Pozor: Uhorky treba dobre požuť, aby nespôsobili črevné problémy. Uprednostnite uhorky pestované vonku – skleníkové neobsahujú toľko horčín, čo je na škodu.

- redakcia -
28.07.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet