ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Broskyňa

Broskyňa

Broskyňa

Broskyňa pochádza z Číny, no v súčasnosti je najrozšírenejšia v Európe. Najväčší pestovatelia sú v Stredomorí. Vo svete sú známe pestovateľské oblasti južnej Afriky, Nového Zélandu a USA. Na Slovensku sa toto ovocie udomácnilo v 16. storočí. Najvhodnejšie oblasti majú nadmorskú výšku do 200 m.n.m.


Žltá, oranžová a červená farba broskýň naznačuje vysoký obsah karoténov. Tie, spolu s jemnými chĺpkami, chránia plody pred hmyzom, baktériami, plesňami a inými prirodzenými nepriateľmi. Karótény majú významnú ochrannú funkciu aj v ľudskom organizme.
V ľudovom liečiteľstve sa používajú broskyne proti kašľu, uvoľňujú zápchu a pomáhajú pri astme. Vďaka ich zloženiu (vitamínom a minerálom) sa im prisudzujú upokojujúce a výrazne protistresové účinky. Vysoký obsah niacínu v kombinácii s horčíkom, selénom a zinkom zlepšuje náladu a odstraňuje pocity strachu či nervozity.
Broskyne upevňujú väzivové tkanivá a cievy, srdce a krvný obeh. Majú odvodňujúce účinky a pomáhajú redukovať hmotnosť. Urýchľujú prechod potravy črevami a odstraňujú zápchu. Používajú sa aj v kozmetike. Roztlačená broskyňa na pokožke (ako pleťová maska) vracia pleti sviežosť. Kôstky sa zase lisujú na olej, ktorý sa využíva pri výrobe kozmetických prípravkov.
Pozor: Uprednostnite broskyne z našich regiónov – sú menej chemicky ošetrované a nezberajú sa nezrelé (typická aromatická chuť vzniká až v posledných dňoch dozrievania). Nenechávajte malým deťom kôstky na hranie – sú krehké, ostré a obsahujú kyanovodík.

- redakcia -
30.07.2008

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet