ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Kukurica

Kukurica

Kukurica

Kukurica siata je kultúrna plodina domestikovaná Indiánmi. Presné miesto jej domestikácie sa nachádza niekde medzi Mexikom a Peru. Vyvinula sa tam z divorastúcich foriem riedkoklasej pšenice a dodnes zostáva jednou z najväčších záhad genetiky. Pri kukurici totiž nie sú známe žiadne medzistupne medzi divokou formou a kultúrnou plodinou (jej vyšľachtenie muselo byť rýchle niekedy medzi rokmi 4000 a 3000 p. n. l.). V súčasnosti bez poľnohospodárstva nie je schopná táto plodina samostatnej existencie.


Kukurica je zdrojom pektínov, ktoré podporujú tráviace procesy v našich útrobách a pomáhajú udržiavať črevá zdravé a čisté. Množstvo vitamínu B1 má blahodárne účinky na mozog a nervy. Konzumáciou kukurice prispievame k odbúravaniu stresu v organizme i k posilneniu vlasov a pokožky.
Okrem toho obsahuje vo väčších množstvách ako iné rastliny horčík, draslík, fosfor, mangán, vápnik a zinok. Má omladzujúce účinky, podporuje krvotvorbu, odstraňuje nedostatok libida a impotenciu. Kukurica podporuje krvotvorbu a okysličovanie buniek.
- redakcia -
03.08.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet