Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Egreše

Egreše

Egreše

Egreš má svoj pôvod v prednej Ázii. Odtiaľ sa rozšíril do Európy. V Rusku bol egreš pestovaný už v 11. storočí. Podľa niektorých záznamov sa v 15. storočí pestoval okolo Moskvy. V západnej Európe sa najprv pestovanie egrešu rozšírilo vo Francúzsku. Bolo to asi v 16. storočí. V súčasnosti ich považujeme za kry severného mierneho pásma, kde ich sezóna trvá necelý mesiac od júla do augusta.


Egreše sa väčšinou pestujú všade tam, kde ríbezle, ale sú náročnejšie na pôdu. Plody sú hladké alebo ochlpené a ich farba môže byť od bielej cez žltú, zelenú, načervenalú až po tmavo červenú. Čím dlhšie zrejú, tým majú väčší obsah účinných látok.
Toto ovocie obsahuje veľa kremíka, ktorý spevňuje väzivové tkanivo a odvádza z organizmu ťažké kovy. Egrešmi môžete telu dodať veľa vlákniny potrebnej na prečistenie čriev. Vo významných množstvách sa v nich vyskytuje mangán a horčík, ktoré podporujú bunkovú vitalitu, svalovú a srdcovú činnosť. Močopudný draslík a zinok zúžitkujeme na spevnenie väzivových tkanív a podporu produkcie hormónov.
Dužina obsahuje veľa provitamínu A, ktorý chráni sliznice a bunky. Pyroxín (B6) podporuje bielkovinový metabolizmus, činnosť nervov, srdca a rast vlasov. Zdravému rastu a hustote vlasov prospieva aj biotín. Najväčšia koncentrácia je však vitamínu C, ktorý podporuje imunitný systém, mozgovú a nervovú činnosť. Šupka je plná polynenasýtených mastných kyselín, ktoré zlepšujú využitie karoténov z dužiny.

- redakcia -
06.08.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet