ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Karfiol

Karfiol

Karfiol

Botanicky sa nazýva kapusta obyčajná karfiolová. Jeho pôvod je v Stredomorí. Egypťania karfiol pestovali vraj už pred 2000 rokmi. V teplejších oblastiach, ako napr. v Španielsku, sa pestuje celoročne. V našich oblastiach si túto zeleninu vychutnávame od leta do zimy.


Karfiol je vďaka vysokému podielu vody a biologicky aktívnych látok jedným z najzdravších druhov zeleniny. Má nízky obsah energetických zložiek, preto je vhodný pri redukčných diétach. Karfiol je zbraňou proti rakovine. Obsahuje glukozinoláty, ktoré bránia šíreniu nežiaducich baktérii a brzdia vznik hormonálne podmienených typov rakoviny, ako je napríklad rakovina prsníka.
V karfiole sa nachádza množstvo kyseliny listovej. Je známy vysokým obsahom vitamínu C – je jeho významným zdrojom hlavne na jeseň a začiatkom zimy. Vitamíny skupiny B zabezpečujú rast buniek a krvotvorbu. Obsahuje draslík, vápnik a magnézium
Karfiol má odvodňujúce účinky, pomáha pri poruchách obličiek a močového mechúra. Regeneruje sliznicu čriev a má preventívne účinky proti chorobám hrubého čreva. Podporuje imunitný systém a pomáha predchádzať infekciám. Znižuje krvný tlak.

- redakcia -
17.08.2008

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet