ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Jarmok nie je Fiesta

Jarmok nie je Fiesta

Jarmok nie je Fiesta

Slovenské jarmoky považujem za akési stredoeurópske fiesty. Sú to väčšinou najväčšie výročné slávnosti mesta. Počas Novomestského jarmoku napr. neplatí VZN o zneužívaní alkoholických nápojov. V uliciach tečie potokmi burčák a medovina. Ľudia sú vyškerení, zároveň aj mnohí opití, ale tak to má na fieste vyzerať. Avšak akákoľvek spontánnosť je násilne potlačená úderom dvadsiatej druhej.


V minulom storočí mi prudké ukončenie zábavy v uliciach toľko nevadilo. Len som sa presunul do niektorého zo zafajčených podnikov a jarmok pokračoval v tejto podobe. V prvých rokoch tohto storočia však moja tolerantnosť k zadymeným priestorom klesla skoro na nulu. A to bol moment, kedy som si uvedomil strašné znásilnenie spontánneho podujatia.
Najviac som to pocítil, keď sme sa rozhodli s Jelenčekom otvoriť stánok s občerstvením. Mali sme ho na parkovisku pred obchodným domom Váh. Skutočný biznis sa nám začal rozbiehať až so západom slnka.  Uspokojivé obrátky to dosiahlo 21:30. Ľudia takto podvečer skutočne oslavovali so svojim mestom a dalo sa to považovať za fiestovú atmosféru.
V Novom Meste nad Váhom však všetko končí 22:00. Vtedy mestská polícia začína upozorňovať „stánkarov“, že ich čas už skončil. Najskôr príslušníci dohliadajú, aby už oficiálne nebol vydávaný žiadny alkohol, nealko ani jedlo. Mnohí sklamaní „stánkari“ sa snažia udržať biznis aspoň predajom cez zadnú stenu, ale aj to policajti stihnú stopnúť do 22:30. Postupne vyhasínajú aj kolotoče ...
Ľudia „odstrihnutí“ od zásob náladu robiacich atrakcií a pochutín sa do jedenástej hodiny rozplynú a Nové Mesto nad Váhom ostáva mŕtve. Už len pracovníci technických služieb zbierajú odpad a stávajú sa málopočetnými skupinkami v uliciach.
Ja nie som spokojný! A vy?

- Šarmi -
23.09.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet