ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Klčovanie 2005

Klčovanie 2005

 Klčovanie 2005

Po roku sme tu opäť s článkom, v názve ktorého sa prakticky iba číslo 4 zmenilo na číslo 5. Áno, aj v tomto roku naši miestni \"záhradkári\" ošetrovali dreviny. Medzi najnenávidenejšie druhy stromov patria stále brezy a borovice.


Prvé obrázky ukazujú spustošenie borovicového mikrolesíka na ulici M. R. Štefánika. Stromy boli osekané do neuveriteľnej výšky. Ale prečo? Veď nezavadzali chodcom, medzi chodníkom a nimi sú informačné tabule. Nik nepotreboval pod ne chodiť, lebo sú na zle dostupnom briežku.

 

Nasledujú fotografie ošetrenia briez z Hájoviek. Klasické osekanie rovnajúce sa štyrom až piatim spodným konárom môžeme vidieť aj na strome, ktorého koruna nepresahovala na chodník z trávnatého ostrova.

Ostatné obrázky tiež patria februárovým Hájovkám. Veľká rezná rana po odstránení hrubého konára, radikálne skrátený krík i vŕba patria medzi "Top 5 klčovania 2005" . Spomínaný krík mal pred ošetrením cca 3 m. Vďaka tomuto zásahu začali parkovávať automobily na mieste, kde im to dovtedy nedovoľovala koruna mohutného kra. No a fotografia vŕby (na konci článku) ukazuje kmeň vo výške 3 - 4 metre nad zemou.

Poslanec tejto mestskej časti Tomáš Šarman nám k tomu povedal: „Tak ako minulý i tento rok sme sa vyjadrili k tomuto neprimeranému zásahu na Komisii ochrany životného prostredia. Problém je v tom, že okrem mňa sú ochotní maximálne dvaja účastníci schôdze vysloviť svoju nespokojnosť. Väčšinou je to zahrané do autu.“

A ďalej dodáva : „Pokiaľ nebudú občania vyjadrovať svoj názor, tak nebude akceptovaný ani v iných oblastiach života Nového Mesta nad Váhom. Najideálnejšie je prísť na mestské zastupiteľstvo, ale som rád, že priestor vznikol aj v Prameni. Dúfam, že tam začnú nielen Novomešťania prezentovať svoje názory na veci okolo nás.“

Ako posledná je tuja zobrazená na troch fotografiách. Mala krásnu pravidelnú korunu tvorenú troma konármi, ktoré mali na svojich koncoch zelene chumáče. Nevedno prečo si odborníci s TSM zmysleli, že jedna noha z trojnožky je navyše. Na treťom foto je vidieť dôsledok tohto počinu – koruna má odstránený kus zo svojej pravej polovice.

 

- redakcia -
12.03.2005

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet