ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2004 > > Búranie 2004

Búranie 2004

Búranie 2004

Naše mesto vydalo kalendár dobových fotografií na rok 2004. Pri listovaní v ňom si poviete: \"To snáď ani nie je možné! Takéto krásne novomestské budovy boli zbúrané? Prečo tu nezostal hotel Neubauer a čo Bergerovec?\" Mňa napadajú aj ďalšie príklady, napr. mnešický kaštieľ.


Človek by si povedal, že sa poučíme a uchováme si aspoň tie skvosty, ktoré nám ešte zostali. Ale nie! Sme predsa v Novom Meste nad Váhom, v krajine pasívnych občanov a šikovných predstaviteľov, ktorým to vyhovuje. Len nedávno na prelome januára a februára bol zlikvidovaný malebný domček na rohu Hviezdoslavovej a M. R. Štefánika.

V spomínanej budove mal svoj ateliér novomestský výtvarník Viliam Polák. Keď domček opustil, požiadali mesto o užívanie mladí umelci v zoskupení Prieniky. Po nich, alebo pred nimi prišlo s týmto návrhom niekoľko mimovládnych organizácii. Mesto zachovávalo odmietavý postoj.

Nakoniec malebný domček zmizol z našich ulíc, tak ako mnoho iných budov v minulosti (v budúcnosti?). Nevyvratiteľným argumentom mesta bude to, že sa uvoľnilo miesto pre kruhový objazd, ktorý sa má budovať už v tomto roku. Takisto zbúranie celej štvrti Lúka, uvoľnilo miesto pre sídlisko a "nádherné" budovy Domu služieb či Jednoty.

Nedá mi nespomenúť pri tejto téme svoje sklamanie nad osudom inej krásnej novomestskej budovy. Ide o dom, ktorý sa donedávna nachádzal na ulici Fraňa Kráľa (skoro oproti vchodu do parku od Saturu). Nový majiteľ pozemku ako prvý krok vyrúbal nádherný starý smrek a potom prišiel rad aj na dom. Dnes mi zostali len sentimentálne spomienky na to, ako som s priateľmi vždy fantazíroval o kúpe tohto miesta. Čo všetko naša predstavivosť vykúzlila? - rodinný dom s veľkou záhradou, čajovňu, veľké komunikačné centrum aktívnych občanov, ...

Na záver si ešte povzdychnem: "Prečo miesto starých zbúraných budov nebudujeme domy príbuzného charakteru?" Miesto zájazdného hostinca je "mauzóleum", miesto sinagógy sa stavia nejaká betónovo-sklená atrapa, ...

- Šarmi -
05.02.2004

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet