ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Niekto to rád slovenské

Niekto to rád slovenské

Niekto to rád slovenské

Radošinské naivné divadlo sa opäť postavilo na dosky divadelnej sály v NMnV. Občanom nášho mesta predstavilo jubilejný 50. titul pri príležitosti 45. výročia vzniku divadla: Niekto to rád slovenské.


Predpremiéra muzikálu Stanislava Štepku o slovenskej Amerike v prvej tretine 20.st. zožala v sále Mestského kultúrneho strediska obrovský potlesk.

Týždeň vopred vypredané vstupenky sú jasným dôkazom, že príbeh o vynálezcovi Slovákovi Jozefovi Murgašovi (prijali mu pätnásť významných fyzikálnych patentov), Talianoch, emigrantoch a mafiánoch, zaujal všetkých divákov.

V hlavnej úlohe farára J. Murgaša sa nám predstavil sám autor hry, Stanislav Štepka.
Prekvapení diváci ho však videli aj vo vedľajších úlohách ako mafiána Fusca (stále vyplazujúceho jazyk a žujúceho špárátko), či krstného otca Ciminho. Vďaka jeho profesionálneho výstupu zožali taktiež obrovský potlesk. Výborné spevácke výkony hercov a historicky slávna veta J. Murgaša, „Počuje ma niekto“, ktorú ako prvý povedal v rádiu, uviedli divákov do prvého dejstva.

Tento muž činu prišiel v 2O. st. do Ameriky, kde začal pracovať na svojich vynálezoch, ktorými zmenil svet. Napríklad taký elektrický transformátor, bezdrôtová telegrafia či navijak na rybársky prút. Kvôli vynálezu bezdrôtového telegrafického zariadenia sa dostáva do konfliktu s ďalším vynálezcom z Talianska, Marconim. Aké trápenie mu spôsobí Marconi a jeho talianska mafia, diváci uvidia 12. a 13. novembra v sále RND.
 
Mimoriadne pestrý muzikál, v réžii Juraja Nvotu, bol popretkávaný pôsobivou hudbou Ľubice Čekovskej a hudobnými korepetíciami Ľubomíra Dolného.  
Vo vedľajších úlohách ste mohli vidieť Mojmíra Cabana, Marušku Nedomovú, Richarda Felixa či Nelu Pociskovú.
 
Herci RND divákov nesklamali a opäť predviedli skvelé herecké vystúpenie.
- Michaela Beňová -
12.11.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet