ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > the paranoid

the paranoid

the paranoid

Popri menej známych a kvalitných hudobných skupinách ako Lavagance, The Red One alebo Alone sa tlačí do popredia aj pomerne mladá a úspešná kapela The Paranoid. Pozostáva zo štyroch členov hrajúcich metal. Skoro všetci sú z Úľan nad Žitavou a hrať ich baví stále viac. Pozvanie na interview kvôli časovej zaneprázdnenosti členov prijal iba jeden z členov kapely Igor Belaj.


Založenie kapely nejde na rozkaz. Ako vznikla táto myšlienka a kto v tom má prsty?

Kapelu som založil ja s Ondrom. Boli sme deviataci a chceli sme vyjadriť svoje myšlienky a názory na hudbu. Ja som hral na gitare a spieval. Ondra som prehovoril aby si kúpil bicie, pretože mal predpoklady sa stať bubeníkom.

The Paranoid. Veľmi netradičný názov ktorý kladie otázky. Ako vznikol? Poznáte kapelu Black Sabbath a ich rovnomennú pesničku?

Jasné, poznám kapelu Black Sabbath aj ich počúvam. Keď sme začínali s kapelou, nepočúvali sme ich, ani sme nevedeli že taká skladba existuje. Názov má symbolizovať hudbu, ktorá sa dostane do podvedomia ľudí, ktorí nás počúvajú.

Si v kapele spevák. Považuješ sa za frontmana?

Áno, považujem sa za frontmana. V kapele to máme ale tak, že o všetkom rozhodujeme spolu, ale čo sa týka napríklad textov, rozhodujem sám.

Vaša zostava sa v priebehu rokov menila. Ondrej je teraz bubeníkom kapely už druhý krát. Prečo odišiel a prečo sa nakoniec vrátil?

Prvá zostava Paranoidu som bol iba ja ako spevák a gitarista a Ondro za bicími. Časom sme našli basgitaristu Martina Krišáka. Mal som ešte ďalšiu kapelu, ktorá sa volala Mysteria. Odťiaľ sme stiahli gitaristu Romana. Po čase kapela prestala šlapať, lebo každý mal veľa starostí. Tak som s Romanom založil novú kapelu Infinity s novým bubeníkom Palom Buranským a basgitaristom Romanom Klčom. Fungovalo to, ale s Romanom sme si uvedomili, že Paranoid bol viac o kamarádstve. Pesničky mali iný nádych a inak sa nám tvorilo. Tak sme sa rozhodli dať dokopy pôvodnú zostavu.

Nedávno sa k vám pridal nový basgitarista Patrik Sýkora. Kto bol basgitarista pred ním a aké boli dôvody jeho odchodu? Ako ste sa k Patrikovi dostali ?

Basgitarista bol Roman Klčo, ktorý musel odísť z osobných dôvodov. Na Paťa sme natrafili čistou náhodou, keď Roman zmeškal vlak do práce. Išiel autobusom a prisadla si k nemu Paťova bývalá spolužiačka. Hovoril jej, že je to ťažké, že hladáme basgitaristu a ona mu spomenula, že jej spolužiak hrá na base, a že má kapelu a asi nebude mať záujem. Roman si aj tak vypýtal kontakt a s Paťom sme sa stretli. Hneď sme videli, že to nieje jeden s punkáčov, ktorí vedia len pár akordov a viac ani netúžia. Začali sme ho ukecávať a nakoniec zostal s nami.

Nového basgitaristu máte teda len krátko. Ako sa k vám hodí?

Myslím si, že k nám sadol dosť husto. Hneď sa zaangažoval do našej muziky, do toho ako tvoríme, ako koncertujeme. Myslím si, že sa k nám hodí zo všetkých najviac.

Hudba ktorú tvoríte, je od ostatných typov metalu dosť odlišná. Ako hudbu tvoríte a aké vplyvy na vás z vonka pôsobia?

Hráme metal. Snažíme sa nebrať si do hlavy nejaké štýly ostatných kapiel, byť výnimoční a doplniť slovenskú scénu.

The Paranoid sa do povedomia ľudí a fanúšikov dostal v pomerne krátkej dobe. Čím si myslíš že to je?

Je to možno tým, že keď sme začínali, snažili sme sa koncertovať kde sa dalo. Tiež reklamou na hudobných stránkach.

Vaša kapela už funguje dosť dlho a má dosť silné zázemie fanúšikov. Pomáha vám to nejako?

Keď koncertuješ, a vidíš pred sebou ľudí, ktorých tvoja hudba baví, a vidíš že stále chodia na tie koncerty, tak je to dosť opora. Na národné finále Blast:Beat sme robili zájazdový autobus pre fanúšikov, ktorý bol úplne perfektný, lebo sa naplnil bez problémov a rozmýšľali sme, že sme mohli kľudne robiť ešte jeden.

Má kapela demo? Ak áno, môžeš nám o ňom povedať viac?

Áno, máme demo nahraté v septembri 2007. Volá sa Pocit Slobody. Nie sme s ním úplne všetci spokojní, ale je to to, čo sme vtedy chceli a na čo sme mali. Teraz pesničky už vyzerajú trochu inak.

Na súťaži Blast:Beat ste sa dostali zatiaľ po slovenské finále ktoré ste vyhrali. Aké máte z toho pocity a čo to pre vás znamená?

Tešíme sa, že taká súťaž prišla aj na Slovensko. Sme dosť šťastní, že sme to vyhrali. Získali sme exkluzívnu nahrávaciu zmluvu a účinkovanie na celosvetovom finále v Dubline v Írsku. Vyhrali sme napríklad aj účinkovanie na Topfeste. Okrem toho nás volali aj ďalšie slovenské festivaly. Konečne sme mali festivalové leto, čo sme už chceli.

Na slovenskú kapelu ktorá vyhrala slovenské finále medzinárodnej súťaže Blast:Beat je veľmi zaujímavé že máte slovenské texty. Kto texty píše a kde berie inšpiráciu?

Texty píšem ja – Igor. Mali sme problém s textami, keď sme začínali. Potom som to zobral ja a zistil som že ma to aj dosť baví. Som rád že texty sú slovenské, pretože sme na Slovensku a je dobré, keď ľudia vedia o čom spievame. Keby boli anglické, tak by ich zaujímala len hudba a nemali by moc predstavu, o čo ide. Inšpiráciu hľadám v živote, v realite, v bežných veciach. Často s chalanmi kecáme a dávame do textov rôzne príbehy, aby to nebolo len o láske, ako má každá bežná kapela, ale aby tie texty boli o niečom inom.

Výhrou finálového kola ste získali tiež nahrávanie oficiálneho albumu. Kedy plánujete začať nahrávať a v akom stave je materiál na skladby?

Nahrávať plánujeme začať po svetovom finále. Zhruba do polovice decembra by sme chceli začať. Najviac asi budeme nahrávať cez Vianoce a v januári. Piesne sú zatiaľ rozrobené. Viac sa teraz sústreďujeme na prípravu na finále.

Album bude vaša prvotina, ak nerátam demo. Aké pesničky na ňom majú byť a ako si celý album predstavujete?

Na albume budú nové pesničky aj 5 starých piesní z dema, ktoré budú trochu oprášené. Na albume bude minimálne 10 piesní. Ešte chystáme nejaké porobiť. Tiež nejaké bonusy. Nechajte sa prekvapiť.

Finále Blast:Beat v Dubline bude pre vás určite veľká skúsenosť. Kedy tam pôjdete a budete hrať? Tešíte sa na to? A ako sa pripravujete?

Finále sa uskutoční 6. decembra 2008. Odlietame už 3. decembra s tým, že tam budeme bývať v hoteli a budeme tam mať pohovory s významnými hudobníkmi. Do Dublinu sa tešíme, lebo je to veľká šanca ukázať sa konkurencií, čo sa týka celosvetového trhu. Tešíme sa na kvalitné kapely, s ktorými si môžeme porovnať sily. Možno by sme mohli zintenzívniť prípravy. Budeme hrať jednu skladbu v rodnom jazyku a dve skladby preložené do angličtiny, aby sme mali väčšiu konkurencieschopnosť. Budú žánrovo rozličné, aby sme ukázali, čo je v nás.

Po absolvovaní finále a nahraní nového albumu budete mať znova relatívne voľno. Plánujete nejakú sériu koncertov ?

Blast:Beat nám plánuje robiť veľké promo. Určite chceme mať veľkú šnúru koncertov po kluboch aj nejaké open-air koncerty, keď bude teplejšie. Začat by mala po marci, alebo až pred letom. Chceme hrať aj mimo nášho regiónu napríklad na strednom alebo východnom Slovensku.

Ďakujem za rozhovor a prajem veľa úspechov do budúcna. Aby sa vám vydarilo finále, a aby váš prvý album znel presne tak, ako si ho predstavujete.

Jasné. Díky.


Igor Belaj – spev
Roman Birkuš – gitara, spev
Patrik Sýkora – basová gitara
Ondrej Hnat – bicie

bandzone.cz/theparanoid

- Michal Sýkora ml. -
21.11.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet