ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Vianoce?

Vianoce?

Vianoce?

Znova sa to blíži. Pomaly, ale isto sa vás chystajú „prepadnúť“ vianočné sviatky v plnej svojej zbroji. Sviatočná výzdoba je už mesiac vopred viditeľná na námestiach, vianočné reklamy, ktoré „silnými“ rečami lákajú svojich potencionálnych zákazníkov, a samozrejme gýčoví Santa Clausovia veselo reptajúci vo výkladoch: „Ho ho ho! Merry Christmas!“. Keď to počujete tak päťdesiatkrát za deň, máte chuť vytiahnuť ho zo zástrčky a vyhodiť von.


Obchody sa začínajú plniť netrpezlivými a namosúrenými občanmi. Sviatky plné pokoja a mieru akosi prestali plniť túto, pre nich významnú, funkciu. Ľudia sa stávajú čoraz väčšími konzumentmi a nenažranými prasiatkami, ktoré sú schopné predbehnúť vás v rade, kde čakáte na vytúžený darček pre milovanú osobu. Bez mihnutia oka vám ho vyfúknu priamo pred očami. Vtedy sa sami seba pýtate: „Toto sú Vianoce?“
Duch týchto sviatkov si akosi povedal, že na Jamajke mu bude lepšie. Bude si radšej bafkať „cigárko“ a potmehúdsky sa usmievať popod svoje biele fúzy.
Ľudský jedinec sa akosi pozabudol vo svete zhonu, peňazí a nervozity. „Poďme všetci do betlehema“, by sme mohli pokojne zameniť za: „Poďme všetci do obchodov...“
Nevravím, že darčekmi netreba obdarúvať naše milované osoby. Len by sme to nakupovanie mohli praktizovať s väčšou ohľaduplnosťou.
Takisto dôležitú úlohu pri vyberaní toho správneho prekvapenia zohráva veľkú úlohu naša predstavivosť. Koho viac poteší zaujímavá kniha než tenké šedé ponožky?
Predpokladám, že každého. Je absurdné, že niektorí kupujú bez toho, aby aspoň trochu pohli rozumom. Podaktorí si vravia: „Veď to je jedno, čo kúpim, hlavne, že si splním povinnosť.“ Smutné, smutné, smutné.
Nádherný to pohľad na človeka, ktorý dostal nejakú milú, malú vec, avšak pre neho veľmi hodnotnú. Myslím, že šedé tenké ponožky medzi nimi určite nie sú.
Najväčšmi si mydlí ruky marketing. Presne nad takými spotrebiteľmi, ktorí nevedia hýbať mozočkom a kupujú všetko, čo im preplnený trh ponúka.        
Mobilné telefóny za korunu. No nekúp to. Potom sa vám podarí stretnúť vo vlaku najmenej päť ľudí, ktorí vytiahnú z vrecka ten istý mobil ako vy. Pokiaľ ste aspoň trochu náročnejší, bude vám to vadiť. Veď darček je darček a ten má byť jedinečný.
Napríklad taká akcia: Aktivujte si službu x len za y korún a získajte telefón len za 1,-sk (0.03€). Samozrejme s paušálom. Ľudia si akosi nevedia zrátať, že jedna plus jedna sú dve. Hneď by totiž zistili, že ich mobilní operátori sa akosi snažia hrať na vlka a z jedincov robia kozliatka. Na druhej strane je to aj chyba ľudí, ktorí si nepozorne čítajú ich letáky. Z malinkých písmeniek by sa dozvedeli určite viac. No kto už by len čítal tie miniatúrne litery.  
Veľké nákupné centrá sa taktiež rozhodli staviť na istú kartu hlúposti niektorých ľudí (podotýkam nie len cez Vianoce). Kúpte si vianočné balenie troch „konzervičiek“ hrášku Bonduel za 59,-sk (1.96€). Pritom veľké balenie jednej konzervy stojí 39,-sk (1.29€). Tie tri konzervy je ako jedna veľká. Jedinci samozrejme naletia. Najmä staré babičky, ktoré sa snažia ušetriť, no len na tom stratia. Marketing si plní vrecká a v novom roku už šéfovia jazdia na novom mercedese.
V dnešnej konzumnej spoločnosti vianočné sviatky vyznievajú ako otravná finančná záležitosť. Som si vedomá, že zaujímavá kniha má svoju cenu, ale nevyjde vás náhodou toľko aj pyžamo, papuče a ponožky dokopy?! Niekedy menej znamená viac. Myslím, že počas Vianoc to platí dvojnásobne. Lenže ak by ľudia prestali byť nenažraní a uvedomili si o čom to všetko vlastne je, ekonomika by chytila chvíľkový kolaps a firmy by si trhali vlasy.
Takže...čo urobíte?

- Michaela Beňová, 2. roč., bc -
23.12.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet