ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Velký medveď demonštruje silu

Velký medveď demonštruje silu

Velký medveď demonštruje silu

Ruská vojenská flotila sa koncom roka zúčastnila spoločných manévrov s venezuelským loďstvom pri brehoch Venezuely. Odtiaľ sa pobrali do Nikaragui a nakoniec zakotvili na Kube. Ide o odpoveď „Veľkého medveďa“ na politiku USA v Gruzínsku, Poľsku, Česku a Ukrajine.


Atómový krížnik Peter Veľký, protiponorková loď Admirál Čabaněnko, cisternová loď a ďalšie sprievodné plavidlá s 1600 príslušníkmi ruských námorných síl boli na vojenskom cvičení vo Venezuele. Peter Veľký je jednou z najväčších bojových lodí světa. Poháňajú ho atómové reaktory. Admirál Čabaněnko je najmodernejší ruský torpédoborec. Predstavitelia oboch krajín vyhlásili, že neide o cvičenie namierené proti niekomu.
Admirál Čabanenko s dvoma sprievodnými plavidlami po odchode z Venezuely preplával Panamský prieplav a navštívil Nikaraguu. Lode tam priniesli humanitárnu pomoc v hodnote 200 tisíc dolárov a odplávali ku kubánskemu pobrežiu. Tam zostali 5 dní.
Zaujímavé boli minulotýždňové slová Nikolaja Solovcova. Veliteľ ruských strategických raketových síl Nikolaj Solovcov vyhlásil, že do roku 2020 Rusko obnoví svoj sovietsky jadrový arzenál novými vylepšenými systémami, ktoré budú schopné prekonať obranné systémy, ako je americký dáždnik v Európe. V posledných mesiacoch niekoľko striel už testovali.
Na druhej strane poznamenal, že ak sa Američania vzdajú plánov na vybudovanie tretej zóny a ďalších prvkov strategického raketového obranného systému, Rusko na to určite primerane zareaguje a dodal, že ani Rusko už potom nebude potrebovať množstvo nákladných programov.

- ten -
26.12.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet