ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Protest proti ťažbe uránu

Protest proti ťažbe uránu

Protest proti ťažbe uránu

Stop ťažbe uránu v Považskom Inovci!

Áno turistika, nie uránová baňa!

Zachráňme Považie pred ťažbou uránu!


Aj takéto heslá bolo možné vidieť na včerajšom pochode proti ťažbe uránu v obci Kálnica. O jednej hodine popoludní prišlo asi 200 ľudí, ktorí si pri zjazdovke vypočuli prejavy organizátora Ing. Petra Nováčika, starostov (Kálnica – Ing. Miroslav Borcovan & Selec - MVDr. Stanislav Svatik) a prednostu obvodného úradu Ing. Jána Kišša.
Prítomní bola oznámená informácia, že kanadská ťažobná spoločnosť požiadala o predĺženie obdobia na uránový prieskum. V súčasnosti platné povolenie končí v lete 2009. Vraj býva zvykom pri opätovnej žiadosti požadovať ešte dlhšie obdobie a väčšiu lokalitu. Predpokladá sa teda, že Kanaďania požiadajú nie o 2 ale o 4 roky. A budú požadovať prieskum nielen v lokalite Kálnica – Selec, ale aj Kálnica – Hôrka nad Váhom.
Asi okolo 14:00 sa pochod vydal od lyžiarskeho strediska po kopec v chatovej oblasti, ktorý by bol v prípade povolenia ťažby prevŕtaný ako prvý. Urán sa vraj nachádza 500 m pod povrchom lesa. Tu stála maketa uránovej veže, ktorú najmladší účastníci pochodu zhodili, aby tak ukázali, že si neprajú počas tvojho života zažiť Kálnickú ekologickú katastrofu.
Prítomní sa dozvedeli, že Považský Inovec je slovenské územie s najväčšou hustotou minerálnych prameňov na kilometer štvorcový. Potencionálna ťažobná lokalita Kálnica – Selec má asi 28 km2 a na jej prieskum je potrebný vrt v každom kilometri štvorcovom. Samotné šachty baní dokážu vyťažiť svoje okolie až do vzdialenosti 5 km od hlavnej šachty. Už pri prieskumných vrtoch hrozí zamorenie vodných zdrojov.

- redakcia -
26.04.2009

Fotogaléria

Protest proti ťažbe uránu


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet