ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Keď je záhradník škodcom

Keď je záhradník škodcom

Keď je záhradník škodcom

Asi pred týždňom sme sa s Yogim, Lilith a Šivom vracali cez Hájovky zo stretnutia nášho „kynologického klubu“. Kúsok od domu som stretol kamaráta, ktorý kosákom vyslobodzoval kríky z obkľúčenia mohutného trávnatého porastu. Bývame na Považskej ulici, kde sa pred rokom udiala pekná výsadba od vchodu 2 až po 4. Väčšinou sa koseniu pri našom dome venujem ja a nikoho iného som takto motivovaného ešte nevidel. Tak som nenechal zvedavosť dlho čakať a spýtal som sa: „Čau Lubo! Aj ty kosíš?“


Dozvedel som sa, že v minuloročnej sezóne stihli technické služby skosiť zo dva kríky pred jeho domom, tak sa tie ostatné snaží uchrániť vykosením ich okolia. Musel som mu dať za pravdu, lebo tento dôvod je mojou motiváciou k takejto činnosti už 7 rokov. Na to Lubo poznamenal: „Nechápem, ako môžu vykosiť to, čo sami vysadili?!“
Keď som bol na odchode, lebo psy už boli nervózne, zavolal na mňa: „Nemohol by si dať vedieť technickým, nech to prídu pokosiť? Však je to tu už nad kolená.“ Odporučil som mu riešiť vec cez pani poslankyňu, ktorá býva tiež na našej ulici, no nepozdávalo sa mu to. Vraj na mňa dajú, a tak ... Toto je typická vlastnosť „Novomeščana“ => byť nespokojný, aj o tom niekomu povedať, niekedy sa aj vážne nahnevať, ale nikdy nie verejne prezentovať svoju nespokojnosť.
Ale o tom som nechcel v tomto článku. Týmto príspevkom som sa chcel pohoršiť nad technickými službami, ktoré dnes kosili. Zase sa zachovali devastačne!
Zároveň so spomínanými kríkmi som vysadil kúsok od nášho domu ozdobnú vŕbu. Neviem ako sa volá, ale určite ste ju už niekomu videli v záhrade. Má také na dol orientované konáre, ako keby bola stále zmoknutá a prehýbajú sa jej až po zem. Na jar má na sebe kopu bahniatok. Tak túto asi 30 cm vysokú ratolesť „sundali“ o 20 čísiel.
Toto sa stalo napriek tomu, že bola v strede obkoseného kruhu s priemerom asi pol metra. Keď som to zbadal po ceste na obed, aj chuť ma prešla. Vychrlil som zo seba zopár šťavnatých vulgarizmov na adresu záhradníka, ktorý je v Novom Meste nad Váhom už dlhodobo jedným z najväčších škodcov zelene.
Keď som sa trochu vysoptil a začal rozoberať okolnosti, prišiel som na podiel mojej viny. "Áno, mea culpa, mea maxima culpa!" Stihol som síce pokosiť, ale neopravil som barikádu. Okolo rozkošnej vŕby som natĺkol 3 asi pol metrové koly. Čo čert nechcel, jeden z nich pred dvoma dňami padol a tak zostala rastlina zo západu nechránená. Keby som bol zareagoval skôr, možno by ju záhradník nebol zničil!

- Šarmi -
18.05.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet