ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > V Bohuniciach bude nová československá atómka

V Bohuniciach bude nová československá atómka

V Bohuniciach bude nová československá atómka

České energetické závody, a.s. a Jadrová vyraďovacia spoločnosť a.s. včera pri príležitosti 4. zasadnutia Európskeho jadrového fóra v Prahe podpísali akcionársku zmluvu, ktorá umožní založenie spoločného podniku na výstavbu novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.


V spoločnom podniku bude mať JAVYS 51 % a ČEZ 49 %, avšak ovládať firmu budú rovnakým dielom. Zmluvu podpísal Martin Roman a Ján Valko na neurčitý čas, partneri však predpokladajú, že vydrží 60 rokov po spustení atómky. Predpokladaný termín spustenia je rok 2020.
Projekt vraj nie je limitovaný peniazmi ale lokalitou. Presnejšie kontúry dostane až po vypracovaní štúdie realizovateľnosti v roku 2010. Aká bude veľkosť blokov, ich výkon, technológia atď. bude záležať napr. na dostupnosti objemu chladiacej vody a iných špecifík lokality Jaslovských Bohuníc.
Nedôveru vzbudzujú začiernené časti zverejnenej zmluvy. Tento prístup robí so zverejnenia len bezcenné gesto. Prekryté čiernym sú napr. informácie o financovaní, zvyšovaní základného imania či sankcie pri porušení zmluvy. Prvoradým cieľom elektrárne má byť podľa zmluvy zisk a predaj elektriny za trhové ceny.

- redakcia -
30.05.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet