ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Astronomické léto je tu, ale na letní teploty si počkáme

Astronomické léto je tu, ale na letní teploty si počkáme

Astronomické léto je tu, ale na letní teploty si  počkáme

Země dnes v 07:45 letního středoevropského času vstoupila do znamení Raka, nejvíce se přiklonila ke Slunci a nastal letní slunovrat. Začalo tříměsíční astronomické léto. Na letní teploty se lidé budou moci těšit kolem 10. a 20. července, kdy by se mohly vyšplhat až ke 29 stupňům Celsia, řekl ČTK hydrometeorolog z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


Slunovrat je pohanský svátek
Keltové slavily nejkratší noc v roce, návrat slunce a léta jako doby sklizně a hojnosti. Oslavy to byly velkolepé, obydlí se zdobila symboly slunce, vařila se slavnostní jídla, která ukazovala na dobu hojnosti, protože byly zasvěceny bohyni slunce a plodnosti Lugnasad.
Na její počest dříve hořívaly hlavně v britských zemích, ale i na Valašsku, o půlnoci obrovské ohně jako pocta vrcholícímu Slunci. Oheň měl dodat Slunci sílu. Chlapci skákali přes oheň a do vzduchu se vyhazovaly hořící pometla, aby se zastrašily zlé síly.

Někde je to svátek pohyblivý
Například ve skandinávských zemích je však termín těchto oslav pohyblivý podobně jako Velikonoce, připadá na dny kolem 20. až 26. června. Zdobí se zde kostely, domovy, ale i auta květinami, vztyčuje se májka z březového dřeva, podobně jako u nás na 1. máje.
- Zdroj: magazin.ceskenoviny.cz & www.femina.cz -
21.06.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet