ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Váh náš spanilý..

Váh náš spanilý..

Váh náš spanilý..

Ako častý návštevník okolia Váhu a jeho milovník - mám k tejto rieke vybudovaný celkom slušný pozitívny vzťah. Nedá mi to a musím sem napísať zopár slov, ohľadne neprávostí, ktoré sú stále na ňom páchané..


Od doby - nejakých 80 rokov minulého storočia - sa s našou milou riekou  zmenilo veľa vecí k lepšiemu! Časy; kedy podniky, ako napríklad bývalá paneláreň Prefa - ktoré vyvážali vo veľkom odpad zo svojej výroby do okolia Váhu; sú už našťastie preč.. Tak isto, ako sú preč tie isté časy, kedy Váh smrdel, ako stoka a po jeho hladine sa ligotali farebné oká z chemických hnusob, ktoré do neho vypúšťali podobní magori, ako zmieňovaná paneláreň. Po brehoch sa vtedy váľalo mnoho mŕtvych a rozkladom zapáchajúcich rýb! Miesiac sa - ich puch so smradom znečisteného Váhu - to bolo docela „silné kafe“. S padnutou sánkou som vtedy počúval historky o tom, ako sa kedysi vo Váhu bežne kúpalo.. Aký bol Váh čistý a tuším i o rakoch bola reč..  Našťastie odvtedy uplynul nejaký ten rok a vo Váhu sa dá dnes opäť kúpať. Na brehu neležia kvantá hnijúcich rýb a ako stoka už tiež nesmrdí. Myslím, že veľké subjekty, ako sú napr. spomenuté fabriky, už svinstvo na Váh nevyvážajú, ani ho do neho nelejú.. Sic torzá - v podobe starých panelov zarastených machom a hrdzavých, oceľových lán trčiacich zo zeme - stále pretrvávajú. Našťastie veľké fabriky si Váh už nepletú so skládkou. Žiaľ znečisťovateľov menších merítok je ešte i dnes stále dosť!
Nelegálne skládky špatia okolie Váhu dodnes. Nie je ojedinelé vidieť hromady odpadu pochádzajúcich evidentne z prevádzok, ako sú napríklad pohostinstvá!! Veľká hromada nevratných fliaš, kartóny od chipsov a podobne, asi nebudú pôvodom od nejakého tuhého pijana a požierača chipsov. Črepy z vyhodeného skla určite nepotešia psíčkarov, ani bežných návštevníkov (o divej zveri nehovoriac).  Neraz si tam moja fenka porezala labku..  Najmä v čase snehu, kedy všetko to svinstvo zakryje biely sneh. Častým artiklom znečistenia brehov Váhu je tiež stavebný odpad. Z nejednej kopy odpadu ľahko vytušíte, že niekto nedávno menil bytové jadro, či búral stenu. Z inej kopy zase vidíte, že niekto robil poriadky v šatníku, alebo vyhadzoval starý koberec. O bežnom odpade z domácností sa  ani rozpisovať  nebudem. A vlastne prečo nie..? Papier, či drevo by ma tak netrápili, ale PET fľaše, tetrapack obaly, kovový šrot, alebo ojazdené pneumatiky – to je väčšie svinstvo! Často tam takú pneumatiku, alebo celú kopu, niekto zapáli. Nedávnou novinkou je vyhodená rozbitá chladnička. Mládež ide na „prda“ k Váhu a piesta z PET fliaš tam nechá.. Partička ide opekať a ako pomník svojej sprasilej prítomnosti tam nechá svoje odpadky! Rybári sú tiež neraz vizitkou tohto neduhu. Nikdy mi nešlo do hlavy to, že keď tam tie obaly dokázali dovliecť plné – prečo ich už neodniesli prázdne?! Veď to je už menšia námaha. Komu tam ten bordel nechávajú?! Je to výsledok arogancie, nízkeho intelektu, alebo nevkusu? Zlyhala samotná výchova, kedy nás už od malička učili, že odpadky patria do koša? Nedokážem sa vžiť do správania týchto indivíduí. Nie len oni sami sú životu  škodliví, ale desí ma predstava z toho, čo vychovajú zo svojich detí! Preboha ľudia, veď to je príroda! Doma tiež neseriete v obývačke do rohu! Aká je vlastne vaša pohnútka, že idete do prírody, keď sa tam chováte ako prasatá (týmto sa omlúvam prasačiemu druhu – používam ho, len ako slovný archetyp špiny)?! To si kľudne roztiahnite gril pri mestských smetiakoch, pretože tak by vyzerala príroda, keby to bolo len na vašej arogancii! Pokúste sa pohnúť chabým rozumom a uvedomiť si, že na vaše „vizitky hnusu“ nie je nikto zvedavý a sú škodlivé. Nebudem tu písať o dobe rozkladu bordelu, ktorý po sebe nechávate. Je veľmi dlhá!
Jedno s druhým mi - pri mojich výletoch  na Váh - stále pripomína, že naša spoločnosť ešte nedozrela k uvedomeniu životnej nutnosti.. Nutnosti opäť sa naučiť harmonicky spolunažívať s prírodou - našou jedinou živiteľkou. Tak isto ako je potrebné zmeniť prístup celej spoločnosti – je nutné pracovať na sebe i jednotlivo! Stále nás pribúda a takýto povrchný „kanálový“ trend nám dlho nevydrží! Nejde tu len o nevkus a škaredý dojem! Tu už ide o „kejhák“.
Nebuďme arogantní k svojmu okoliu. Žijeme v ňom a ešte dlho žiť chceme! Zamyslime sa nad tým, že zelený svet našou záhradkou - o ktorú verne pečujeme - nekončí.. Že každá akcia splodí reakciu, aneb čo zaseješ – to budeš žať. Už sme to tu zhumplovali dosť na to, aby sme mohli úprimne zapochybovať nad tým, či sú naše negatívne zásahy do ekotopu vôbec zvrátiteľné! Nie každá akcia má okamžitú reakciu.. Veľa reakcií, už dlho „zreje“ a denne vídame v podobe katastrof - „zrelé plody, ktoré už na nás padajú“!
Príkladom - ktorým som chcel Váh a jeho okolie uviesť, ako jeden z mnoha  prvkov veľkej množiny nášho ničenia – som „krapet“ odbočil do celosvetovej, globálnej problematiky. Možno tak lepšie pochopíme celkový dopad nášho správania sa k prírode. Reči typu: „ Z jednej vyhodenej plechovky sa svet nezrúti“ – sú len alibizmom hlúpych. Nijak inak nedokážem nazvať človeka, ktorý v súčastnej dobe nechápe nutnosť ochrany prírody a toho, čo z nej zostalo. Pre jedincov - ktorí sa k rieke dovalia s celou vlečkou svojho svinstva a tam ho vykydnú - je, aj slovo „hlupák“ silnou lichôtkou! Popravde - pre takúto kreatúru ma nenapadajú žiadne existujúce nádavky, ani ich kombinácie.
- Yogi411 -
25.06.2009

Fotogaléria

Pomníky sprasilcov


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet