ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > R O M A L E II.

R O M A L E II.

R O M A L E    II.

Nedávno som napísal na Prameň článok, v ktorom som vyjadril svoj pohľad na rómsku problematiku a jej súčastné (ne)riešenie. Pojednával som o tom, aby sme začali dávať problémom pravé mená a prestali sme hrať neplodnú hru na „slušných a neslušných“ rómov - zakiaľ reálny problém stále narastá.. Aby sme za pár výnimiek neskrývali problém väčšiny..


V neskrývanej snahe byť zmierlivý, som nazýval cigánov rómami a sám som sa dopustil toho, čo som v článku potieral – hral som, spoločensky populárnu, hru na slovíčka a vyhol som sa správnym pomenovaniam. Môj dobrý priateľ a verný parťák mnohých dialógov ma na túto chybu upozornil. Vraj cigán je normálne slovenské pomenovanie a nie urážka! Róm pochádza z cigánskeho slovníka, aneb je to to isté, ako keby sa nemci vzbúrili  a žiadali na Slovensku zavedenie pomenovania „Deutsche“, pretože ich pomenovanie „Nemec“ uráža.
Zmätenosť ohľadne vyššie uvedeného zažívajú evidentne, aj samotní cigáni.. Včera som pri svojich potulkách po okolí narazil na plagát oznamujúci konanie „Rómskeho futbalového turnaju“ (fotografia tohto plagátu je vo fotoprílohe pod článkom), kde bude hrať „cigánska kapela“. Teraz neviem, či je v tých pomenovaniach nejaké pravidlo, podľa ktorého sa jedno  môže nazývať „cigánske“ a druhé „rómske“, alebo je to len obyčajný bordel, ktorý povstal z onoho hrania sa so slovíčkami. Sám si pamätám, že cigán bol cigán a označenie „róm“ prišlo až s určitým časom. Tiež som presvedčený, že označenie „cigán“ nie je urážka a ani to tak nemienim! Premenovaním na „rómov“ sa nezmyje reálna hanba, ktorú si cigáni sami „ušili“ na svoje pôvodné slovenské označenie. Môžu sa časom premenovať, aj na „ježišove deti“, ale pokial nezmenia svoj prístup a chovanie – bude to stále, len ten „starý, dobrý cigán“.
Ďalej ma na tomto plagáte udivil samotný nadpis „Rómsky futbalový turnaj“.. Začínam si tým uvedomovať svoju prípadnú nevedomosť ohľadne princípov diskriminácie. Už ste niekde videli plagát „Futbalový turnaj bielych“?? „Gymnázium pre bielych“ a podobne?? Už i vo svojom minulom článku som poukazoval na nerovnosť ohľadne stíhania a šetrenia diskriminácie cigánov a diskriminácie „bielych“! Koľkokrát ste počuli o tom, že niekto je stíhaný za diskrimináciu rómov a koľkokrát ste počuli toto o diskriminácii „bielych“? Neraz som bol svedkom – často verejných - urážok a osočovania zo strany cigánov.. Pustite si video na tomto linku a počúvajte, ako cigáni osočujú čechov - kľudne i v televízii!!!  => Přichází nadvláda Romů.  Pochybujem, že bol za toto predvedený nejaký cigán. Keby to bolo naopak – to by bol „rachot“!!
Irituje ma tento „dvojí metr“ a veškeré napadanie opozičných názorov a ich označovanie za rasistické! Daná problematika nemá s členením do rasizmu čo dočinenia.. Tieto problémy nevyvstávajú z dôvodu inej farby pleti, ale z dôvodov porušovania spoločenských princípov!!
- Yogi411 -
05.07.2009

Fotogaléria

Rómsky futbalový turnaj


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet