Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Conope Canabis!

Conope Canabis!

Conope Canabis!

Opäť, by som rád zareagoval na zdelenie v médiách, dnes konkrétne o „marihuane“ a prohibícii. To, že v našej krajine vládne tvrdá prohibícia, ohľadne tejto rastlinky, je nám určite všetkým známe.. To že ju často riadia a podporujú jedinci - ktorým chýbajú, aj základné znalosti drogovej problematiky - je už menej známym faktom.



            Bežný jedinec, pasívne kŕmený informáciami - zväčša z televízie - vôbec nedokáže racionálne a na báze pravdivých argumentov posúdiť fakt, že „marihuana“ je zcela „iné kafé“, ako napríklad mnoho iných syntetických drog, často nazývaných tvrdými! Postihy za držanie sú však rovnaké. Argument, že „marihuana“ vedie k užívaniu tvrdých drog je zcestný a zavádzajúci.. Keď už chceme silou – mocou prisudzovať nejakej droge titul vstupnej brány – mal by to byť alkohol! Táto legálna droga je určite prvým kontaktom so svetom drog drtivej väčšiny ľudí. Tak ako mnoho ľudí, čo si dá kalíšok, či pivečko – nikdy neokúsi jointa; kvantum ľudí, čo si dá jointa – nikdy neokúsi heroín, či pervitín. Samo o sebe – keby mali užívatelia konope na „konte“ toľko prúserov, ako pijani legálneho alkoholu – nemuseli, by sa potom vymýšľať takéto nezmyselné „argumenty“! Lenže „marihuana“ je tu len pár generácii, kdežto „zažitý“ alkohol celé stáročia. Preto sa jedného slepo bojíme a druhé slepo omlúvame. O väčšej spoločenskej škodlivosti alkoholu - oproti konope - nehodlám diskutovať.  „Argument“ vstupnej brány je, len demagógia - násilne pripnutá „marihuane“!    

            Označenie „marihuana“ dávam do úvodzoviek z toho dôvodu, lebo ho tiež považujem za účelové zavádzanie v tejto problematike. „Marihuana“ je pomenovanie pre konope, prevzaté údajne z Mexika. Znie to exotickejšie a ako jest známo – neistota a strach z neznámeho je súčasťou ľudskej povahy, s ktorými sa dá tiež pekne operovať. Pamätám sa, ako jedna milá osôbka prejavila nefalšovaný údiv, až nedôveru nad skutočnosťou, že tá „zlovestná marihuana“, o ktorej slícha v televízii, je vlastne konope. Dezinformácie ohľadne konope naberajú však širší spád.. Nedávno som čítal v internetovej verzii novín SME o mladíkovi, ktorý pestoval a predával rastliny druhu „Conope Canabis“!

Pre informáciu – Konopa siata je slovenský názov. Cannabis sativa je latinský názov tej istej rastliny.

Existujú ešte iné varianty konope - Cannabis indica (Konopa indická), Cannabis ruderalis (Konopa rumisková – pochádza niekde z Kavkazu, pokiaľ sa nemýlim). Všetky spomenuté druhy sú medzi sebou krížiteľné. Nahrubo, by sme mohli rozdeliť druhy konope na psychoaktívne a bez psychotropného účinku.. Tá druhá varianta je bežné technická konopa – známe i našim starenkám, keď z neho vyrábali vlákna. Ovšem „Conope Canabis“ je pekná zlátanina slovenského a latinského názvu, ktorý svedčí o (ne)vedomostiach „pisálka“, ktorý ďalej pletie - už i tak dosť dopletenú - širokú verejnosť. Je smutné, až desivé, že ľudia s takýmito (ne)vedomosťami „informujú“ v masovom merítku! Ešte horšie je keď takýto ľudia vedú celú spoločnosť!
           
            Ďalej ma udivujú správy o tom, ako niekto držal pri sebe toľko a toľko „marihuany“, z ktorej sa dalo vyrobiť toľko a toľko dávok.. Problematiky znalý človek vie, že „dávkovanie“ konope je vec silne relatívna. Kedy sa dá hovoriť o dávke? Je to množstvo potrebné pre reálny psychotropný účinok, alebo sa to skôr odráža od množstva onej rastliny? Sú rastliny, z ktorej ubalíte jointa a „zhúlite“ hravo viacej ľudí a sú rastliny, z ktorých môžete „zhúliť“ celého jointa sám a „opojenie“ je ledva citeľné.  Toto záleží od obsahu aktívnych látok (THC) v danej rastline. I rastliny rovnakého druhu (semeno od jednej matky a otca) majú často rozdielne obsahy  aktívnych látok, čo býva ovplyvnené mnohými faktormi, ako sú napríklad podnebie, kvalita pôdy a pod. A to nehovorím o vyššie spomenutom krížení a vznikaní stále nových hybridov, s rôznymi vlastnosťami a účinkami. Zaujímalo by ma teda – kde sa berie merítko pre určenie množstva dávok „marihuany“?! K tomu ešte načim neopomenúť, že účinky aktívnych látok konope sa tiež líšia „od človeka k človeku“.. Silnú úlohu tu zohráva metabolizmus a biorytmus. Inak sa napríklad z toho istého jointa „zhúli“ človek vyspatý a najedený – ako človek unavený a hladný. Taktiež spôsob inhalácie má značný vplyv na účinok. Jedno s druhým mi poriadne kalí pohľad na dávkovanie „marihuany“.
Nečudo, že keď redaktor televíznych novín, s vážnou tvárou, oznamuje ľudu, ako policajti objavili množstvo marihuany, z ktorej sa dá vyrobiť „x“ dávok – mám úsmev na tvári. Raz som počul, že polícia udávala hmotnosť „marihuany“, nehľade toho že bola vážená surová a na váhu boli dávané celé rastliny, vrátane stoniek, listov a koreňov. Pre neznalých uvádzam, že na fajčenie sa používa z celej rastliny, len sušený samičí kvet. Márne teda budete počítať dávkovanie, keď nahádžete na váhu celé kvetinky, aj s hlinou na koreňoch. V prípade výpočtu „dávok“ na základe takýchto faktov nám musí vyjsť pekná kravina! Kravina, ktorá sa však zavďačí štatistikám.

       Čo sa štatistík týka – ešte, by som rád spomenul jeden reálny zdroj omylov. Viem o ľuďoch, čo to „prepískli“ s tvrdými drogami.. Došlo, až k lekárskemu ošetreniu a aby na seba neprivolali ešte väčší hnev rodiny, či prípadne väčší stud – udali ako príčinu svojho zlyhania to, že fajčili iba „marihuanu“ a pili alkohol! To, že mal chlapík zrenice veľké, ako „päťkorunáčky“; trpel nepokojom, paranojou a silnými halucináciami – zrejmý účinok amfetamínov – to nehralo rolu. V zdravotnom zázname, ako i v štatistike stojí – marihuana!

       Určite, by sa dalo verejne šírených a zažitých „blábolov“ ohľadne konope nájsť ešte viac, ale to snáď až nabudúce – keď ma opäť inšpiruje nejaký „umný“ novinár, či redaktor televíznych novín.. Zatiaľ len toľkoto.


Facebook

- Yogi411 -
03.08.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet