ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Prvý deň Open Jazz Fest ´09

Prvý deň Open Jazz Fest ´09

Prvý deň Open Jazz Fest ´09

Na pláži Zelenej vody nás privítala pozitívna hudba, ktorú púšťal do éteru DJ C.O.D.O. Jeho dvojhodinový set pri zrube Barbar sa začal piatok o 17-tej hodine. Pôvodne bolo na tomto miesto plánované malé pódium, tak ako minulý rok. Mali sa tu predstaviť mladí začínajúci jazzoví hudobníci. Podľa slov umeleckého riaditeľa to je dôsledok toho, že neustáli boj s krízou a tak sa rozhodli pre „warm up party Rádia_FM“.


Okolo štvrť na osem prišla na hlavné pódium moderátorka Klaudia Guzová a umelecký riaditeľ festivalu Marian Pavlovič. Pán riaditeľ vyjadril potešenie, že sa opätovne môže uskutočniť takéto jedinečné podujatie. Je to stále jediný openair jazzový festival na Slovensku. Pre piatkový i sobotný večer organizátori pripravili samé hudobné lahôdky.
Prvým vystupujúcim umelcom bol Milo Suchomel, ktorý na objednávku festivalu pripravil svoju novú kompozíciu. Milo Suchomel Quartet je harmónia tenorsaxofónu, piana, kontrabasu a bicích. Prvá polovica vystúpenia bola inštrumentálna. V druhej polovici sa rozozvučal nádherný hlas hudobného hosťa - Gail Andersonová z USA.
Pri posledných tónoch tejto formácie sa k nám dostala znepokojivá informácia, že Jonatan Crossley band stále nie sú na Zelenej Vode. O niečo neskôr však toto JAR-CZ zoskupenie odparkovalo svoje auto vpravo od pódia. Vydýchli sme si a začali sa tešiť na NU-jazz, Groove a funk elektrickej gitary, bicích, tenorsaxofónu, sopránsaxofónu a basovej gitary. Juhoafrický gitarista je čerstvým držiteľom tretej ceny na svetovej skladateľskej súťaži v USA. Víťazná skladba samozrejme na playliste nechýbala.
Pred vystúpením rakúskych hudobníkov nám moderátorka posunula informáciu, ktorá presiakla zo zákulisia Open Jazz Fest. Vraj počas ďalšieho ročníka bude postavené hlavné pódium priamo na vode. A to sme si práve uvedomili, že sa podujatie dostalo do nočnej atmosféry. Príjemnú relaxačnú náladu umocňovali zapálené sviece, ktoré boli rozmiestnené na všetky stoly v hľadisku.
Netrpezlivé publikum sa už nemohlo dočkať Zipflo Weinrich New Group. Originalitu tomuto zoskupeniu dávajú husle. Sprevádza ich piano, kontrabas a bicie. Nádejný tínedžerský futbalista Zipflo Weinrich sa musel pre vážne zranenie v 18-tich so športom rozlúčiť. Odvtedy patrí jeho život husliam. So svojimi swingujúcimi husľami dostal publikum do varu. Po obrovských ováciách dali hudobníci čardášovo-jazzový bonbónik. Pán Weinrich bol úžasný nielen so sláčikom, ale aj bez neho, kedy používal husle podobne ako gitaru.
Rozšantené publikum si následne vychutnalo pánov z Peter Lipa band, ktorí boli headlinerom prvého dňa. Peter Lipa spomenul svoje podujatie Batislavské jazzové dni. V roku 2009 budú už po 35-ty krát. Vyjadril želanie takto tu stáť na hlavnom pódiu na 35. ročníku Open Jazz Festu. Vystúpenie Peter Lipa band bolo spolovice anglické a spolovice v slovenčine.
Záverečné vystúpenie patrilo českému zoskupeniu Vertigo Quintett & Dorota Barová. V poslednej časti prvého dňa sme teda obdivovali vlastné moderné poňatie jazzu inšpirované vážnou hudbou, free jazzom, popom a word music. Pôvabná spievajúca violončelistka so svojimi poľsko-českými textami bola skutočnou čerešničkou na tejto hudobnej torte.

! ! ! ! !
! ! ! ! !
! ! ! ! !
! ! ! ! !
! ! !

Facebook

- redakcia -
01.08.2009

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet