ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Mad Professor - reggae & dub virtuóz na Zlatých Pieskoch!

Mad Professor - reggae & dub virtuóz na Zlatých Pieskoch!

Mad Professor - reggae & dub virtuóz na Zlatých Pieskoch!

Kreatívny producent, ktorý má na svojom konte spoluprácu i samotnú produkciu na viac ako 200 albumoch, ktoré boli vydané pod jeho labelom. Svojou prácou reprezentuje
tradičný jamajský dub. Toto leto sa jeho meno na Slovensku skloňuje viac ako doposiaľ.
Mad Professor patrí medzi lákadlá festivalu Uprising, ktorý na Zlatých Pieskoch otvorí svoje brány koncom augusta.


Mad Professor sa narodil v roku 1955 pod vlastným menom Neil Joseph Stephen
Fraser v karibskom štáte Guyana. Patrí medzi najuznávanejších a vedúcich producentov dub-u. Je známy najmä svojou nespočetnou produkciou a nekonečným množstvom remixov. Je považovaný za jedného z popredných producentov druhej generácie tohto štýlu. Spolu s inými sa realizoval na premene dub-u na digital age. Spolupracoval s reggae umelcami ako Lee "Scratch" Perry, Sly and Robbie, Pato Banton, Jah Shaka alebo Horace Andy. Nie sú mu cudzíi ani umelci mimo oblasti tradičného reggae. Ponuky na kooperáciu prijal od Sade, Massive attack, The Orb a mnoho ďalších.
Od útleho detstva ho fascinovala elektronická hudba. V 13 emigroval z rodnej zeme do Londýna, kde sa dostal do priameho kontaktu s muzikou ako servisný technik. Od tej doby si spĺňal svoj sen a rozširoval zbierku hudobného, elektronického a mixážneho vybavenia. Keď mal 24 rokov, v obývačke svojho domu si založil nahrávacie štúdio, ktoré prevádzkoval v tej istej miestnosti. Nazval ho Ariwa Sounds. Svoje pôsobisko presťahoval do londýnskej časti Peckham a postupom času si upgradeoval svoje zariadenia.
Sériou albumov Dub Me Crazy si získal podporu uznávaného žurnalistu, DJ-a a
rádiového moderátora Johna Peela, ktorý jeho piesne púšťal do éteru vo svojej šou na BBC Radio. Hoci jeho prvé nahrávky nepatrili medzi najlepšie sa predávajúce, prostredníctvom vysielania sa jeho tvorba dostala do uší širšej verejnosti. Krátko na to sa opäť presťahoval do West Norwood, kde založil najväčšie black studio vo Veľkej Británii. Tam vznikli mnohé úspešné albumy, ktoré si držia štatút po mnohých rokoch ešte dnes. V '89 sa dal dokopy s ďalšou legendou, Lee Scratch Perrym a zrodil sa album Mystic Warrior. Od tej doby sa nezastavil a chŕli tie najväčšie pecky rad za radom.
Mad Professor sa vďaka svojmu talentu, čuchu na správny rytmus, zmyslu pre
experimentáciu a viere, vypracoval medzi producentskú špičku sveta.

Príďte sa naladiť na jeho vlnu a nasať pozitívnu energiu, 28. a 29. augusta na
Uprising Reggae Festival!
- www.uprising.sk -
04.08.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet