ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Dalajlámu v SR oficiálne nepríjmu

Dalajlámu v SR oficiálne nepríjmu

Dalajlámu v SR oficiálne nepríjmu

Predstavitelia Slovenskej rebubliky oficiálne neprijímu tibetského duchovného vodcu Dalajlámu. Ten navštívi Slovensko 8. až 10. septembra 2009. Príde na pozvanie Nadácie Jána Langoša pri príležitosti udelenia Medzinárodnej ceny Jána Langoša, ktorú nadácia udeľuje každý rok. Dalajlámovi udelia cenu 9. septembra.


Naposledy bol u nás Dalajláma pred 9. rokmi. Napriek tomu, že svoju prvú návštevu Slovenska v októbri 2000 hodnotil pozitívne a Univerzita Komenského mu udelila čestný doktorát, jeho prítomnosť odignoroval vtedajší prezident Rudolf Schuster, premiér Mikuláš Dzurinda aj šéf parlamentu Jozef Migaš.
V roku 1950 vydala Čína nariadenie, podľa ktorého potrebujú tibetskí "žijúci Budhovia" povolenie na reinkarnáciu od oficiálne ateistickej vlády. V roku 1995 zatkli šesťročného chlapca, ktorého Dalajláma vybral za Pančenlámu, teda druhého najvyššieho duchovného vodcu. Onedlho Čína vybrala svojho vlastného Pančenlámu. "V prípade, že ma smrť dostihne v čase, keď budem mať stále štatút utečenca, logicky sa potom reinkarnujem mimo Tibetu". uviedol Dalajláma počas rozhovoru na stretnutí náboženstiev v severoindickom meste Amritsar.
Česká republika bude ďalšou zastávkou európskeho turné Dalajlámu, ktorý sa v Prahe zúčastní konferencie o mieri, demokracii a ľudských právach v Ázii. Očakáva sa vrelé privítanie, lebo je osobným priateľom českého exprezidenta Václava Havla a navštívil Česko už niekoľkokrát. Naposledy ho vlani v novembri prijal bývalý český premiér Mirek Topolánek.


- redakcia -
07.09.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet