ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Ardipithecus ramidus

Ardipithecus ramidus

Ardipithecus ramidus

Celý svet obletela správa o náleze kostry našej 4,4 milióna starej príbuznej. Väčšinu času trávila na strome. Hľadala tam potravu, ukrývala sa pred predátormi a na strome pravdepodobne aj spala. Po analýze sa dokázalo, že po zemi chodila vzpriamená bez podopierania rukami.


Prvé kosti boli nájdené v roku 1992 v etiópskej púšti Aftar. 17 rokov však trvalo, kým asi 70-ti odborníci našli a poskladali jednu z najkompletnejších kostier predchodcu človeka. Prekvapením bolo, že jej mozog nebol väčší, ako má šimpanz.
Nález prekonal aj slávnu Lucy, ktorá je stará len 3,2 milióna rokov. „Tento jedinec je oveľa dôležitejší a záhadnější. Znamená prehodnotenie nielen našej vlastnej minulosti, ale aj minulosti našich príbuzných, ľudoopov.“ - Alan Walker, bioantropológ z americkej Pensylvánskej štátnej univerzity
Ardipithecus ramidus naznačuje, že línia opíc a ľudí sa mohla pretínať niekde pred šiestimi miliónmi rokov. Z tých čias sú zatiaľ známe nálezy hominidov Ardipithecus ramidus kadabba, ktorý žil pred 5,8 milióna rokmi na území dnešnej Etiópie.
„Najúžasnejšie na náleze Ardi je fakt, že odkrýva dosiaľ neznámu čiernu dieru evolúcie starú asi 4,5 milióna rokov.“- Tim White, paleoantropológ z Kalifornskej univerzity v Berkley.

- net -
03.10.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet