ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Regionálna turistika

Regionálna turistika

Regionálna turistika

Haluzice patria medzi najmenšie obce novomestského okresu. Na území svojho katastra však ukrývajú niekoľko zaujímavostí. Prevažne cyklistického výletu za nimi sa tento raz rozhodlo zúčastniť 9 turistov, ktorých sme do skupiny priberali priebežne s prejdenými kilometrami.


Miernym tempom a vo výbornej nálade sme sa rozlúčili s rovinatým terénom a odvážne sa vrhli do zdolávania nástrah prevýšení. Tých čo zradili nohy či dych sme ochotne počkali, aby nám bol po poslednom stúpaní do obce Haluzice za vynaloženú námahu odmenou pohľad na prekrásny románsky kostol lemovaný opevnením. Odvážnejší z nás podstúpili i zostup do haluzickej priervy, jedného z najvýnimočnejších prírodných úkazov v našom okolí. Sypká pôda flyšového charakteru a strmý zráz rokliny nás donútil vytiahnuť zo zásobníka zručností i trochu lezeckého umenia. Náhle sme sa však ocitli na dne rokliny, obklopení neporušenou flórou pokrývajúcou jej príkre ba až takmer kolmé steny.
Cestu domov za pálenia slnečných lúčov sme si spríjemnili zastávkami na tekuté občerstvenie v Dolnom Srní a Čachticiach. I keď sa zdalo, že ďalší tentoraz peší výlet pekné počasie z Haluzíc nadobro opustilo, opak bol pravdou. Slniečko sa prebilo mrakmi a cestou drozdovým chodníkom z Nového Mesta nad Váhom do Višňového bolo naším spoločníkom ukazujúcim rozmanité živočíšne druhy. Videli sme množstvo hmyzu sfarbeného modrou či oceľovo kovovou farbou, jašterice, slimáky a popri potoku i roje belasých vážok. Všetky zvery ako keby chceli ukázať svoju nádheru a dobrovoľne pózovali objektívu fotoaparátu.
Najvzrušujúcejším okamihom dňa bola návšteva jaskyne pri Višňovom. Vyzbrojení baterkami sme sa vrhli v ústrety tmavej chodby. Výlet zakončený výstupom na Čachtický hrad a pochodom do Považian hodnotím ako jeden z najvydarenejších po obnovení turistickej tradície v našej obci.
- PI - Naše Považany 3/2009 -
08.10.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet