ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Parlament: Posilnenie vzťahov EÚ s Ruskom len za istých podmienok

Parlament: Posilnenie vzťahov EÚ s Ruskom len za istých podmienok

Parlament: Posilnenie vzťahov EÚ s Ruskom len za istých podmienok

Klimatické zmeny, energetická bezpečnosť a nová všeobecná dohoda o spolupráci budú témami nadchádzajúceho summitu Európskej únie s Ruskom, ktorý sa uskutoční 18. novembra v Štokholme. Poslanci sú znepokojení situáciou v oblasti ľudských práv v Rusku, uvádza sa v rezolúcii, ktorú plénum schválilo vo štvrtok 12. Novembra zdvihnutím rúk.


Parlament trvá na tom, aby ochrana ľudských práv bola kľúčovou témou summitu EÚ-Rusko a súčasťou novej dohody o spolupráci.
Európsky parlament nedávno udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia ruskej organizácii Memorial, ktorá bojuje za ľudské práva. Toto rozhodnutie vyjadruje obavy poslancov z nedostatočnej nezávislosti súdnictva, silnejúcej štátnej kontroly médií a neschopnosti policajných a justičných orgánov odhaliť páchateľov vrážd novinárov a aktivistov za ľudské práva.
Poslanci odsúdili brutálny atentát na Makšaripa Auševa, populárneho aktivistu v oblasti ľudských práv a osobnosť opozície, ktorý bol zastrelený v Ingušsku. Parlament vyzýva ruské úrady, aby sa postarali o to, že vrahovia Natálie Estemirovovej, Andreja Kulagina, Zaremy Sadulajevovej, Alika Džabrajlova, Makšaripa Auševa a Anny Politkovskej budú vypátraní a postavení pred súd.

V oblasti klimatických zmien Parlament vyzýva Rusko, aby prehodnotilo svoju požiadavku na zvýšenie emisných kvót, a uľahčilo tým prijatie dohovoru na konferencii v Kodani.

Dohoda o spolupráci a WTO
Uzavretie novej rámcovej dohody o partnerstve a spolupráci ostáva prioritou. Platnosť doterajšej dohody sa skončila už v decembri 2007. Poslanci tiež potvrdili podporu pre snahy Ruska stať sa členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO), čo by znamenalo veľký prínos pre hospodárske vzťahy EÚ s Ruskom.  
V tejto súvislosti Parlament vyzval Rusko, aby odstránilo ostávajúce prekážky členstva vo WTO, ktorými sú najmä ruské vývozné clá, výška železničných poplatkov za tranzit tovaru cez Rusko, cestné poplatky za nákladné vozidlá, obmedzenia dovozu mäsa, mlieka a rastlinných výrobkov.

Mechanizmus včasného varovania o energetickej bezpečnosti
Parlament zdôrazňuje dôležitosť dohody o vytvorení mechanizmu včasného varovania o energetickej bezpečnosti, ktorá zahrnie poskytovanie informácií, konzultácie a realizáciu. Poslanci vyzývajú švédske predsedníctvo EÚ a Komisiu, aby spolupracovali s ruskými úradmi, Gazpromom, ukrajinskými úradmi a ukrajinským Naftogazom s cieľom zabrániť opakovaniu prerušenia dodávok, ku ktorému došlo v uplynulých rokoch.
 
Nedávne rozhodnutie Ruska stiahnuť podpis Zmluvy o energetickej charte komplikuje podľa Parlamentu vzťahy a ohrozuje prebiehajúci dialóg a budúci vývoj.

Pokiaľ ide o konflikt v Gruzínsku a separatistických regiónoch Južné Osetsko a Abcházsko, Parlament upozorňuje, že monitorovacia misia EÚ (EUMM) má mandát na celé územie krajiny, avšak prístup do týchto regiónov jej bol doteraz odmietaný.

Poslanci tiež žiadajú švédske predsedníctvo a Rusko, aby sa na summite zaoberali ďalšími medzinárodnými a regionálnymi otázkami ako iránsky jadrový program, Afganistan, Blízky východ, Náhorný Karabach a Podnestersko.
- Gabriela SERMEK - ZENTKOVÁ - Tlačová atašé EP -
13.11.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet