ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Tepelné čerpadlo pro váš dům

Tepelné čerpadlo pro váš dům

Tepelné čerpadlo pro váš dům

Vysoké ceny ropy a následné zdražování v podstatě všech druhů energií odstartovaly prakticky v celé Evropě obrovský zájem o tepelná čerpadla. Nárůst prodeje u nás rok od roku roste, někteří prodejci zaznamenali oproti loňskému roku nárůst poptávky o 30 až 40 %. V ČR je podle odhadů dnes vybaven tepelným čerpadlem zhruba každý desátý nově postavený rodinný dům.


Na jednu stranu je to dobrý výsledek, ale například v porovnání se zeměmi, kde je tato technologie rozvinutá, zaostáváme. Ve Švýcarsku se instaluje tepelné čerpadlo do 60 % nových rodinných domů, ve Švédsku dokonce do 90 %. Ve Švédsku jsou tepelná čerpadla instalována celkem ve třiceti procentech z téměř dvou miliónů rodinných domů.  V novostavbě v podstatě jiný zdroj tepla nenajdete, pouze v pěti procentech nových objektů se topí například biomasou.
Švédové už nevnímají obnovitelné zdroje energie jako alternativní, ale jako standardní řešení. Je tak samozřejmé, že o něm nijak zvlášť nemluví a automaticky s ním počítají. Přechod z olejového a přímotopného vytápění u nich probíhá takovým tempem, že během pěti let bude obnovitelnými zdroji vytápěno více než 70 % všech rodinných domů.
Jenom za posledních několik let vzrostla cena zemního plynu o neuvěřitelných 40 %. Vzrůstá tedy potřeba zajistit pro dům komfortní, plně automatické vytápění s menšími měsíčnými náklady. Odborníky je tepelné čerpadlo a kotel na biomasu považován za nejperspektivnější zdroj tepla pro rodinné domy. Potěšitelné je, že zájem české veřejnosti naznačuje, že v příštích letech se skóre využívaní tepelných čerpadel podstatně zvýší také u nás.

- Zdroj: Robert Karlík - Tepelné čerpadlo pro váš dům -
02.12.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet