ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2009 > > Registrované partnerstvo v susednom Rakúsku

Registrované partnerstvo v susednom Rakúsku

Registrované partnerstvo v susednom Rakúsku

Dnes, pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv, v Rakúsku parlament schvaľuje zákon o registrovanom partnerstve pre gejské a lesbické páry. Legislatívny návrh bol pripravený vládnou koalíciou, sociálnymi demokratmi (SPÖ) a konzervatívnymi kresťanskými demokratmi (ÖVP), má platiť od 1. januára 2010.


Rakúsky návrh nie je plným zrovnoprávnením s manželstvom, hoci sa mu približuje. Návrh je podobný švajčiarskemu modelu, kde taktiež chýba prístup k adopciám a k umelému oplodneniu.  Rakúske partnerstvá sa ďalej nemajú uzatvárať na radniciach, ako je bežné pri zväzkoch hetero-párov.
"Napriek týmto nedostatkom je zákon veľkým úspechom a víťazstvom pre HOSI Wien," vysvetľuje Kurt Krickler, tajomník mimovládnej organizácie. "Bojovali sme za tento kus legislatívy viac než 20 rokov."
Iniciatíva Inakosť veľmi víta takýto pokrok, gratuluje organizácii HOSI Wien a ľuďom v susednej krajine vôbec.
"Počiatky hnutia za slobody lesieb a gejov na Slovensku siahajú do roku 1990, prvý návrh zákona o registrovanom partnerstve bol predložený do parlamentu v roku 2001," hovorí Július Kolenič z Inakosti. "Rakúsko sa schválením tohto zákona zaraďuje medzi vyspelé krajiny EÚ, medzi štáty, ktoré prestávajú diskriminovať gejské a lesbické páry."
- Tlačová správa - Iniciatíva Inakosť -
10.12.2009

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet