ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2010 > > Nebojte sa väzňov z Guantanáma!

Nebojte sa väzňov z Guantanáma!

Nebojte sa väzňov z Guantanáma!

Sobotné SME uverejnilo telefonický rozhovor s Andym Worthingtonom. Je to britský novinár na voľnej nohe, bloger a historik. Napísal knihu „Príbehy 774 zadržaných v nelegálnej americkej väznici“. Tvrdí, že sa troch obetí Bushovej vojny proti terorizmu nemusíme báť.


Andy hodnotí veľmi pozitívne, že prijmeme viac ľudí ako Francúzsko či Portugalsko. Vraj je veľmi dobré, že chceme pomôcť Američanom s týmto problémom. Americký kongres totiž presadil zákon, ktorý zakazuje prepustenie väzňov do USA. Ak by sa títo ľudia vrátili do svojej vlasti, boli by minimálne diskriminovaní (Alžírsko, Libya, Sýria, Tunisko, Uzbekistan, ...).

Z 800 ľudí bude len 40 súdených. Ostatní sa dostali do väznice omylom. Až 86 % bolo zatknutých v Pakistane a Afganistane. Za každého zadržaného platili Američania 5000 dolárov. V bibliografii vtedajšieho prezidenta Pakistanu Parvíza Mušarráfa sa píše, že za niekoľko stoviek podozrivých dostala táto krajina milióny dolárov v rámci pomoci. V prvej vojne v Perskom zálive takto zozbierali 1200 osôb, z ktorých 900 prepustili.

„Je dôležité pochopiť, že títo ľudia si vytrpeli veľa v podmienkach, v ktorých nemali byť.“

Celý rozhovor si môžete prečítať na www.sme.sk
- redakcia -
24.01.2010

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet