Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2010 > > Cícer

Cícer

Cícer

Cícer baraní poznáme na Slovensku aj pod názvom slovenec, slovenka, bagovka, čičer, bagoca, ale aj slovienka, slovienko, či sloviatko. Prvé zmienky o jeho pestovaní pochádzajú z roku 5450 pred naším letopočtom. Pripisujú sa mu afrodiziakálne účinky. Jeho pestovaním je známa oblasť Čachtíc. Čachtičanov prezývajú „Cíceráci“.


Podobne ako ostatné strukoviny aj cícer je typický vysokou koncentráciou bielkovín (20 – 30 %). V jeho semenách sa nachádza okolo 40 % sacharidov a asi 7 % tukov. Je pomerne bohatým zdrojom lecitínu a jeho semená obsahujú menšie množstvá vitamínov A, B a C. Aminokyselinové zloženie bielkovín cíceru sa podobá kompozícii bielkovín sóje.
Na ľudské zdravie pozitívne vplývajú aj tuky, nachádzajúce sa v strukovinách. V prípade cícera sa dokázalo, že niektoré nenasýtené mastné kyseliny znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Z minerálnych látok je veľmi dôležitý draslík, ktorý pozitívne vplýva na činnosť srdca, znižuje krvný tlak. Kladne sa hodnotí aj zastúpenie fosforu, vápnika, železa a horčíka, ktoré pomáhajú pri odstraňovaní psychickej únavy.
Je vhodné zjesť ročne 30 až 50 kg strukovín na osobu. Pre ľahšiu stráviteľnosť sa semená dávajú pred varením namočiť na 8 až 12 hodín. Z cíceru možno pripraviť polievku, kašu, nátierku, hlavné alebo kombinované jedlo, šalát. Možno ho konzervovať, vyrobiť z neho múku, cestoviny a vylepšiť ním pšeničnú múku.
- Cícerák -
02.04.2010

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet