ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Novopohanstvo v Plus7dni

Novopohanstvo v Plus7dni

Novopohanstvo v Plus7dni

Bulvárny plátok Plus 7 dní, uverejnil v čísle 31 v rubrike \"&všimli sme si\" štvorstranový článok \"Novopohanstvo\" od Moniky Mikulcovej s podtitulkom Kresťania si ich mýlia so Satanistami, z politického hľadiska sú považovaný za nebezpečných nacionalistov. Časť článku sa venuje aj Slovanom. Konkrétne sa hovorí o Perúnovom kruhu, ktorý zrejme poskytol autorke rozhovor na tému. Okrem iného sa raz spomenie aj Paromova Dúbrava: \"...Boh hromu a blesku Perún sa u nás teší naozaj veľkej priazni. Hlási sa k nemu aj občina Paromova Dúbrava, ktorá vznikla pre niekoľkými rokmi.\"


Ako by sa dalo čakať od tohoto periodika, téma je viacmenej nepochopená. Text štvorstranového článku nepresahuje jednu A4 a Slovanom resp. Perúnovmu kruhu je venovaná necelá polovica. Zvyšok sa venuje wicce, germánskemu asatru a v úvode si prihrieva polievočku katolícky kňaz Daniel Dian, šéfredaktor časopisu "Duchovný pastier".

Malý priestor, aký sa tu venuje Slovanom, naznačuje, že cieľom bola senzácia a nie seriózne spracovanie témy. Väčšina vyhlásení je vytrhnutá z kontextu a nezasväteného iba viac popletie. Fotografie, ktoré zaberajú väčšinu článku, sú gýčové wiccánske rituály až na jednu fotku svätyne Perúnovho ruhu.

Teraz vskutku neviem, či tento článok je pre jazyčníctvo prínosom, nakoľko ho dostáva do povedomia verejnosti, alebo mu len škodí, keďže okolnosti skresľuje a neznalí môžu vyvodiť nesprávne závery.  Pravdepodobne oboje.

Celý článok z Plus7dní tu

- Vladimír-
- Zdroj www.dubrava.vkrp.sk -
16.09.2005

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet