ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2004 > > Bolo nás jedenásť už nás je len desať...

Bolo nás jedenásť už nás je len desať...

Voľba prezidenta mi v mnohom pripomína Lasicovu a Filipovu „ľudovú“ Bolo nás jedenásť, už nás je len desať. Predvolebná kampaň a médiami typicky jednotvárne ladený kolotoč len dotvára atmosféru ničotnosti okolo nej. Čo mi z toho verklíkovania ako tuctovému prijímateľovi „informácií“ utkvelo v pamäti najviac?


Sú to samé „veľkoleposti“. Všimol som si napríklad, že kandidátov je už len desať. Jedenásty uchádzač to ako správny herec vzdal pred oficiálnou kampaňou v úvode, hneď po roznesení brožúrky o vlastných úspechoch do všetkých schránok v krajine. A údajne o tom píše už aj román.

Desiaty tiež nemá k šoubiznisu ďaleko. Známa kreslená postavička Fred Flinstone je zrejme prvý komunista z praveku, ktorý navyše stihol okrem tesania kamenného písma v lome zvládnuť azbuku, následne vyštudovať v Moskve, spolupracovať so ŠtB, a dobyť zahraničie. Deviaty ašpirant je naopak príliš svätý a pobožný, namiesto televízora dlho používal iba sviečky a sú obavy, že by to vyžadoval v budúcnosti od všetkých. A ten náš ôsmy? Ten je pre istotu obojživelník – zľava komunista, sprava obdivovateľ pápeža, a preto mu vraj namiesto chrbtice odjakživa stačí dvojplatnička, na ktorej uvarí a upečie všetko. Siedmy je síce právnik a nespochybiteľný vlastenec, ale okato podvádza, šiesty azda patrí na smetisko dejín, avšak zo svojej honosnej vily prejavuje úžasné sociálne cítenie a ničoho sa nebojí, piaty je navonok príliš nezávislý, no pre zmenu je podozrivý so spolupráce slobodomurármi a znalosti niekoľkých dialektov americkej angličtiny. A ten zvyšok? Ten je pre svet natoľko nezaujímavý, že by sa snáď museli namiesto udaní medzi sebou pobiť, aby si ich vôbec niekto všimol. Pôvodne som chcel napísať baladu o drakovi s jedenástimi hlavami, ktorý nás stojí peknú kôpku miliónov, kým mu ich všetky zotneme, no potom som si uvedomil, že aj tá jedna, ktorá mu zatiaľ zaručene zostane, nás onedlho možno vyjde omnoho omnoho drahšie.

Nuž tak. Bolo nás jedenásť, už nás je len desať. Pôjdeme sa pozrieť keď ho budú vešať. V apríli?

- Ľubomír Pagáč -
10.03.2004

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet