ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2010 > > BAŽANT POHODA 2010 - report piatok

BAŽANT POHODA 2010 - report piatok

Prinášame vám piatkový súhrn z festivalu Pohoda 2010.


 V piatok ráno nás slniečko zobudilo veľmi skoro, v stanoch bolo neznesiteľne priam až pekelne teplo. Takže nám neostávalo nič iné len vyniesť zo stanov karimatky a po rannej hygiene zistiť čo nás dnes na Pohode čaká.

 

 Prvá kapela, ktorá v tento deň vystúpila bola Vienna Vegetable Orchestra, hrajúca na nástrojoch pripravených zo zeleniny, po nich sa v Garnier aréne predstavil ako moderátor diskusie .týždeň naživo: Voľby 2010 Š. Hríb, o 14,00 vystúpili americký Wovenhand, ktorý tu predstavili svoj nový album, v štýle označovanom ako goth-country alebo folk noire. Po nich vystúpili Interference, Jana Kirschner, Vladimír Godár, či írsky Jape, ktorými program v Garnier aréne o 03,00 končil.

 

  Na O2 pódiu začal program o 15,00 anglickou kapelou Metronomy, ktorí kombinujú indie rock s elektronikou. Po nich nasledovali v programe O2 pódia český WWW, ktorí však neprišli, tak isto ako WWW neprišli ani Micachu and The Shapes, ktorý mali vystúpiť taktiež na O2 pódiu. Ostatní interpreti sa dostavili, takže sme si mohli pozrieť, napríklad Friendly Fires, Digitalism DJ set, Autechre - duo, hrajúce inštrumentálky určené na počúvanie, ale často v nich počuť a cítiť aj tanečný pulz. O2 stage v tento deň uzatváral v skorých ranných hodinách Toky a Loktibrada.

 

 Ďalším pódiom fungujúcim už od 13,00 bol Tesco stage, na ktorom sa ako prvý predstavili hudobníci z Kurdistanu, Arménska, Číny, ale aj Slovenska, Švajčiarska, USA a Česka - multikultúrny All Star Refjúdží Band, títo pripravili pódium pre austrálskych Blue King Brown, ktorý so svojou charizmatickou speváčkou Natalie Pa´apa´a zaujali nejedného poslucháča. Adam Green vystupujúci po nich prekvapil minimálne SBS-károv, keď sa pokúsil porušiť zákaz vrhania sa do davu. Na tomto pódiu vystúpili aj Collegium Musicum, energetická Sharon Jones and The Dap-Kings, ktorá roztancovala snáď každého okoloidúceho, Polar Bear a piatok na Tesco pódiu ukončil slovenský Puding pani Elvisovej.

 

 O 12,00 odohrali Peter Breiner a Štátna filharmónia Košice 27 štátnych hymien krajín, ktoré sa zúčastnili na Pohode 2010, po nich zabávali ľudí pod Bažant pódiom Bez ladu a skladu. Ian Brown, ktorý vystúpil pred Klaxons je britský spevák, najviac poznaný ako spevák legendárnej, no už rozpadnutej skupiny The Stone Roses. Anglický Klaxons, zakladatelia nu raveu svoje vystúpenie po minuloročnom prerušení Pohody už odohrať nestihli, do Trenčína sa preto vrátili aj tento rok. Na Bažant pódiu strieda mladú krv jamajská legenda reggae Max Romeo. Koncert to bol šarmantný a nanajvýš pohodový, navyše 63 ročný Max Romeo ukázal, koľko energie ešte môže mať človek v jeho veku. Posledným piatkovým alebo prvým sobotňajším vystúpením bolo Vítanie slnka v podaní súrodencov Ďuďovcov a afterPhurikane.

 

 Popri týchto štyroch pódiách mali návštevníci možnosť navštíviť aj ďalších päť pódií a to Dobrá krajina, na ktorom prebiehali debaty, napríklad o slovensko- maďarských vzťahoch, či o nešťastí na Haiti, taktiež tu prebiehala divadelná improvizácia, či krst knihy Moniky Kopaníkovej, tento stage sa 18,00 zmenil na hudobný a návštevníci Pohody si mohli vypočuť Sparrow and the Workshop, Onili, Sexy Sushi, či Kiru. Na ďalšom pódiu Európa si prišli na svoje najmä milovníci divadla, ktorým tento stage ponúkol dve divadelné predstavenia: Zahradní slavnost a Haiku. Okrem predstavení na tomto pódiu prebiehali rozhovory na témy, v podvečer si aj na tomto pódiu mohli návštevníci vypočuť najmä slovenskú tvorbu a to Dope Aviators, Vandali, Korben Dallas, ale i britského folkrockového pesničkára, žijúceho na Slovensku Franka Wintera. V Nay tanečnom dome fungovali od 13,00 tanečné workshopy, kde sa mohli záujemcovia naučiť tancovať, napríklad tango alebo choreografiu k piesni I don't feel like dancin od Scissor Sisters, ktorú malo 50 najlepších tanečníkov predviesť pred vystúpením samotných Scissor Sisters. Večer tu vystúpili Rév, Chiki liki tu-a, Ska-pra šupina i ukrajinské kvarteto Dakhabrakha, ktoré bolo veľmi príjemným spestrením a oživením celého dňa. Svoju tvorbu charakterizujú ako etno - chaos. Ide o svet novej, nepredvídateľnej, intímnej a veľmi zaujímavej muziky. Poslednými ktorí vystúpili na tomto pódiu boli Balkan Xpress Soundsistema, ktorí hrali až do 04,44. Nie len deti si prišli na svoje v Harmony kids parku, kde bol pre nich pripravený program. Z Rádio(aktívnej) zóny_FM sa ozývali známe hlasy z FM rádia.

 

 Kto si však nevybral z programu alebo mal chuť len ak ležať na tráve a pozerať film mal si z čoho tiež vybrať. Na Bažant kinematografie premietali od 21,30 do 03,35, napríklad Kamene, Kawasakiho ružu, Bratislava film, Prečo máme radi sliepky a mnohé ďalšie zaujímavosti.

! ! ! ! !
! ! ! ! !
! ! ! ! !
! ! ! ! !
! ! ! ! !
! ! ! !

Facebook

- LL team -
10.07.2010

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet