ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2010 > > V sobotu sa na Open Jazz Feste predstaví Jocelyn B. Smith

V sobotu sa na Open Jazz Feste predstaví Jocelyn B. Smith

V sobotu sa na Open Jazz Feste predstaví Jocelyn B. Smith

Organizátori jediného džezového festivalu pod holým nebom na Slovensku, ohlasujú hviezdu sobotného večera – bude ňou charizmatická Jocelyn B. Smith.


„Trvalo nekonečné hodiny, kým sme našli riešenie nepríjemnej udalosti, ktorá sa stala s pôvodným headlinerom tretieho ročníka nášho festivalu a sme veľmi radi, že sa nám podarilo získať umelkyňu s takým hlasom a driveom, aký má práve Jocelyn“, hovorí umelecký riaditeľ festivalu Marián Pavlovič.

 

Bio:

 

Jocelyn B. Smith sa narodila 22. augusta 1960 v Queense. Už v piatich rokoch začala hrať na piano.

 

Umelecký základ mala v klasickej hudbe, čo jej otvorilo brány možností. Začiatkom 80. rokov absolvovala európske turné s Lennym Whiteom, kde spoznala Marcusa Millera, ktorý mal veľký vplyv na jej ďalšie napredovanie. O rok neskôr už absolvovala turné s kapelou Change, na americkom turné Ricka Jamesa, kde sa stretla S Lisou Fisher, držiteľkou Grammy a Ellenom Foleym (Meatl oaf), s ktorým rovnako absolvovala turné po USA. 

 

Zlom nastal v roku 1984, kedy sa počas európskeho turné rozhodla ostať žiť v Nemecku, kde žije dodnes. „Berlín je veľké multikultúrne mesto ako New York, ale predovšetkým to tu žije“ vyznáva sa Jocelyn. Svoje prvé úspechy zaznamenáva v klube Quasimodo, ktorý berie za svoj druhý domov. Nahráva tu aj CD Live in Berlin, ktoré vychádza dva týždne pred narodením jej prvého dieťaťa.

 

V roku 1999 spolupracovala s Heinerom Goebbelsom na projekte Surrogate Cities. Spolu s Bochum Philharmonic Orchestra hrali v Anglicku, Austrálii a v Berlíne pod taktovku Sira Simona Rattle. S rovnakým projektom otvorila medzinárodný festival La Bienále v Benátkach. So Surrogate Cities pokračovala v turné po Európe.

 

V roku 1999 hrala s nemeckým Sinatrom - Haraldom Juhnkem na jeho poslednej tour, kde bolo tlačou spochybňované spojenie džezu a nemčiny. To sa však naopak neskôr prejavilo ako obrovský úspech. V tom istom roku sa jej narodilo druhé dieťa.

 

Po stretnutí s  Mikisom Theodorakisom, prišla na myšlienku, že by urobila skladbu od gréckeho skladateľa. To sa neskôr podarilo a vznikol album Margarita, kde posunula hranice svojej hudby do gréckeho gospelu. V 2003 získala džezové ocenenie IFPI za album Blue light & Nylons

 

Pre film Leví kráľ naspievala nemeckú verziu Cirkle of life Eltona Johna.

 

Po úspechu jej vianočného albumu My Christmas experience vydala v 2002 Back to soul, ktorý nasledovala šnúra 70 koncertov.

 

S desiatimi albumami pod jej vlastným vydavateľstvom Blondell productions a po koncerte s Bobym MCFerrinom v roku 2004 potrebovala pauzu. To sa neskôr prejavilo ako dobre načasované, pretože v roku 2006 vydala CD a DVD Expresionzz, kde sa stretávame s vyššou kvalitou hudby a poetickými textami prevzatými z Biblie.

 

V roku 2007 začala koncertné projekty „EXPREZZ VOICES-Jocelyn B. Smith calls your voices to come on stage!“, kde pozývala ľudí na pódium aby si s ňou zaspievali, čo zašlo tak ďaleko, že v Berlíne založila chór s bezdomovcami, ktorého je patrónkou dodnes – „The different voices of Berlin”. Tu sa angažuje a učí ich .

 

Od svojej babičky prevzala štafetu s projektom MUSIC-room. Babička jej od detstva vštepovala liečbu hudbou -  pôsobenie hudby na telo a dušu.

 

Jocelyn B. Smith sa angažuje v boji proti nášľapným mínam a v pomoci pre ich obete. V roku 2008 verejne vystupuje ako zakladateľ a šéf neziskovej organizácie Yes we can, ktorá podporuje deti z krajín tretieho sveta a obete nášľapných mín.

 

Jocelyn buduje mosty medzi hudbou rôznych štýlov a jazykov (klasika, jazz, world music, soul, gospel, chorál...). Chce naplniť víziu v spájaní hudobných štýlov použitím klasiky ako J.S. Bach, W.A. Mozart, Ch. Gounodua...

 

Na Slovensku vystúpi po prvý raz s projektom „Pure & Natural“ v rámci sobotného programu Open Jazz Festu. Organizátori pre umelkyňu zháňajú špeciálny klavír – krídlo, ktoré má byť súčasťou jeden a pol hodinovej šou.


http://www.jocelyn.de/


http://www.youtube.com/watch?v=GsOXpxHbLo0&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=g7WhYedvsG4&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=akt-aFt6maQ&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Dtz0fW3HdO0&feature=related


Všetky ostatné informácie o festivale nájdete na www.openjazzfest.sk


- Saša Štullerová -
30.07.2010

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet