ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2010 > > Open Jazz Fest 2010 - report + foto

Open Jazz Fest 2010 - report + foto

Prinášame Vám report z Open Jazz festivalu, ktorý sa konal tento víkend na Zelenej vode.


  Tretiemu ročníku tohto jedinečné jazzového festivalu, konajúceho sa na Zelenej vode, spočiatku osud veľmi neprial. Prvou nepríjemnou správou bolo skolabovanie headlinera, ktorým mal byť 70-ročný rodák z Milwaukee Al Jarreau. Z tohto dôvodu sa pred organizátormi objavila ťažká úloha, ktorou bolo zohnať adekvátnu náhradu za túto džezovú legendu v priebehu dvoch dní. Ďalším faktorom, ktorý účasť na tomto ročníku, najmä v piatok nezvýšil, bola zamračená obloha, z ktorej počas koncertov nespadla ani kvapka vody. Mnohí milovníci džezovej hudby však ostali radšej v teple svojich domovov.

 

 Tí, ktorí sa vybrali na Zelenú vodu určite neľutovali. Nielenže sa počasie umúdrilo, už v piatok sa obloha pomaly vyjasňovala a ľudia mohli pozorovať západ slnka na hladine jazera pred ktorým sa týčilo pódium. V prírodnom amfiteátri panovala naozaj príjemná atmosféra, ktorú dopĺňali "sviečky" na stoloch a areálom sa niesli tóny príjemnej hudby. Oba dni sa program na pódiu začínal o 19,00. V piatok mohli návštevníci o tejto hodine počuť Groovin' Heads, hrajúcich zmes funku, džezu, fusion a soulu. Po krátkej prestavbe pódia sa predstavili slovenský AMC trio so švédskym gitaristom Ulfom Wakeniusom, s ktorým spolupracujú už dlhšiu dobu. AMC trio hrá hudbu, ktorá je inšpirovaná folklórom, najmä tým východoslovenským. S tmou prišla aj nemecká formácia Subtone, ktorá je považovaná za veľmi nádejnú džezovú formáciu. Pätica hudobníkov predviedla svoj čistý džez. Predposlednou skupinou, ktorá tento večer vystúpila bola Yvonne Sanchez Band, temperamentná Yvonne Sanchez priniesla na Zelenú vodu kúsok tepla v podobe brazílskych rytmov. Ako posledný sa v piatok predstavili Nicolas Simion Quartet.

 

 V sobotu sa pokračovalo v príjemnej atmosfére. Prišlo viac ľudí a prírodný amfiteáter sa opäť naplnil ľuďmi a "sviečkami". Ako prvý sa predstavili Ľuboš Brtáň Quartet, ktorí sú orientovaní vyslovene na džezový repertoár. Po nich prišlo na pódium trio gitarista Juraj Burian, basák Per Mathisen a bubeník Johan Svensson, ktorí predviedli veľmi dobrý výkon a pripravili tak pôdu pre headlinera tohto ročníka, ktorým sa stala renomovaná newyorská speváčka, žijúca v Berlíne Jocelyn B. Smith. Organizátorom sa nakoniec podarilo splniť aj jej požiadavku, aby mohla mať na pódiu koncertné krídlo. Jocelyn odohrala 100 minút džezu, v ktorom bolo počuť aj prvky r&b či soulu. Umelecký riaditeľ festivalu Marián Pavlovič vysvetlil prečo padla voľba práve na túto speváčku: "My chceme týmto festivalom osloviť aj takých, ktorí doteraz džez nepočúvali a prihovorenie sa cez ľudský hlas je naprístupnejšia forma." Jocelyn roztancovala Zelenú vodu a diváci ju nechceli pustiť z pódia, evidentne si to užívali nie len diváci, ale aj sama Jocelyn. Predposledným a zároveň neplánovaným bolo vystúpenie návštevníčky Andrei Zimániovej s Juraj Burian triom. Po nich sa predstavila posledná formácia tohto ročníka Open Jazz Festu a to BKK trio, v zložení Martin Gašpar, Marcel Buntaj a Juraj Tatár.

! ! ! ! !
! ! ! ! !
! ! ! ! !
! ! ! ! !
! ! ! ! !
! ! ! ! !
! ! ! ! !
! ! ! ! !
! ! ! ! !
! ! ! ! !
! ! ! ! !
! ! ! ! !
! ! ! ! !

Facebook

- LL team -
03.08.2010

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet