ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2011 > > Webhosting

Webhosting

Podnikanie v internetovom svete je plné čudákov, ktorí vedia zarobiť na neinformovanosti a dôvere „investorov“. Každý kto sa pripojí do internetu sa stáva potenciálnym investorom, už len investícia do výpočtovej techniky, do pripojenia na internet vás niečo stojí. Ak nie peniaze, určite apoň čas. Tí ktorí sa rozhodnú ísť ďalej, možno budú chcieť vlastnú internetovú doménu, webhosting, internetovú stránku... Ak sa tým práve neživíte, väčšinou oslovíte odborníka na danú oblasť, veď nevieme všetci všetko. A to je práve problém – začnete dôverovať informáciám, ktoré získate z dostupných zdrojov, ktoré vám odporučí známy, tých možností je nespočetne. I stalo sa.


 Vymyslel som si „skvelú“ doménu so slovenskou koncovkou .sk. Našiel som si ponuku webhostingovej spoločnosti, s ktorou som prišiel do styku už v minulosti a doteraz som nemal dôvod k nedôvere. Poradili mi ochotne pri výbere webhostingoveho balíčka k mojej doméne, vyplnil som objednávku a bola mi zaslaná zálohová faktúra. Zaplatil som. Hneď po pripísaní platby na účet spoločnosti mi vystavili ostrú faktúru, zaregistrovali doménu, poskytli údaje a prístupy k webhostingu a možem začať pracovať na svojom vysnívanom projekte. Po určitom čase (6 mesiacov) som prišiel k názoru, že projekt pre ktorý som sa rozhodol, nebudem vedieť celý obhospodáriť vlastnými silami. Najímam si spoločnosť na výrobu webstránky. Tu, poučený známymi, začínam byť opatrný a dávam si záležať na výbere dodávateľa – zvereril som to nezávislej spoločnosti a budem platiť až za hotový produkt.

 

Zároveň som z ich strany upozornený, že moja doména mi nepatrí. Ako je to možné? Jednoducho, doménu si registroval poskytovateľ webhostingu na svoje meno. Zatiaľ nemám dôvod na paniku, veď doterajšia komunikácia v prípade technických problémov vždy bola seriózna a hlavne promptná. Preistotu si opätovne kontrolujem cenník môjho providera. Certifikát na vlastníctvo domény 4,20 €, zmena vlastníka domény 30,00 €. Uff, povzdychnem si, nepredvídané výdavky. Ale nemám potrebu riešiť veci, kedže idem využívať môj webhosting, nemením providera ani registrátora. Po mesiaci začínajú programátorské práce na mojej web stránke. Dostávam správu od „môjho“ programátora, že „niečo“ nie je v poriadku s mojim webhostingom. Štandardné veci, ktoré by tam chcel implementovať nebudú jednoducho možné. Východiskom je zvýšiť webhostingový balík a aj to je s otázkou. Kedže cena balíka je vyššia ako u konkurencie, rozhodnem sa zaplatiť si nový webhosting s tým, že presuniem aj doménu ku konkurenčnému poskytovateľovi.

 

 A tu sa dozvedám veci. Doterajšia promptná komunikácia sa mení na pomalú, zdĺhavú a, čo ma najviac zaráža, drzú. Provider si pýta za zmenu vlastníctva domény, na ktorej zatiaľ nič nefunguje 100,00 €. Kontrolujem opätovne cenník, v cenníku položka chýba. Pýtam sa, prečo taká suma. Dostávam odpoveď: „V cenniku sú uvedené všetky štandardné služby. Nie je možné mať tam uvedené všetky služby, ktoré od nás zákazníci môžu požadovať. To že sa Vám snažíme vyjsť v ústrety a poskytneme Vam aj inú službu je naša dobrá vôľa. Pokiaľ s cenou nesúhlasíte, samozrejme je možné objednávku zrušiť.“

 

 Komunikácia z ich strany prichádza nepodpísaná a keď sa chcem dozvedieť, s kým komunikujem, nedostáva sa mi odpovede. Po mojom (asi trojnásobnom!) naliehaní zrazu prichádza správa z mailovej adresy schmotzer@oscsystem.sk a s podpisom Ing. Ondrej Schmotzer, technical director. Hmm, pomyslím si, výborne, konečne hovorím s kompetentnou osobou. Možno sa dohodnem na nižšej cene. Mýlim sa, môj pokus o osobnú návštevu skončí fiaskom, keďže na uvedenej adrese Kopčianska 10 nachádzam iba telefónnu linku a operátorku, ktorá uvedené veci nerieši a odkazuje ma na telefónne čísla na kolegu, pána Ing. Ondreja Schmotzera. Situácia sa vyhrocuje, zisťujem, že s pánom Schmotzerom sa nie je možné stretnúť, komunikácia je možná iba emailom. Keďže ma tlačí čas, priznávam svoju porážku a pristupujem na jeho podmienky, 100 euro už odchádza z peňaženky. Situácia sa ešte trošku zdramatizuje, a trvá ďalších 8 dní, než sa podarí dokončíť celý proces zo strany OSC System s.r.o. voči registátorovi domén SK-NIC. Telefonáty, emaily, urgencie, prosby. A ďaľších 7 dní, ktoré vybavuje môj nový operátor vo vzťahu k starému operátorovi a registrátorovi domén.

 

 Celkový čas: 15 dní

 

Celkové náklady: cca 136,30 EUR (100,00 - zmena vlastníka; 1,30 - poplatok za rýchly vklad na účet v banke providera; cca 25,00 - 3x výjazd v rámci Bratislavy do spoločnosti SK-NIC kvôli urýchleniu konania, do sídla spoločnosti OSC System s.r.o., na pobočku banky spoločnosťi OSC System s.r.o.; cca 10,00 - telefonáty)

 

Celkové stratené nervy: na nezaplatenie.

 

Zabránenie možným škodám v budúcnosti: nevyčísliteľné

 
 Záver:
 

Tento článok je o tom, aby ste sa vyvarovali chýb pri registácii domén, pri výbere webhostingu a radšej sa poradili s tými, ktorí už tú skúsenosť majú. Dávajte si pozor, tento prípad, podľa mojich informácií, nie je ojedinelý. ;)

- Jerguš Katvinský -
26.01.2011

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet