ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2011 > > Oslávte spolu s nami Deň Európy

Oslávte spolu s nami Deň Európy

Oslávte spolu s nami Deň Európy

Podujatia pri príležitosti osláv dňa Európy 8. a 9. mája v Bratislave, 16. až 20. mája v regiónoch Slovenska

Ako už tradične, aj tento rok budeme 9. mája oslavovať Deň Európy. Pripomenieme si 61. výročie podpísania Deklarácie Roberta Schumana, dokumentu, ktorý sa považuje za zárodok modernej európskej integrácie.


Oslavy "európskych narodenín" na bratislavskom Hlavnom námestí pripravili Zastúpenie Európskej komisie a Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku. Obyvateľov a návštevníkov hlavného mesta čaká pestrá zmes zaujímavých informácií a dobrej zábavy. Tohtoročné oslavy Dňa Európy sa budú niesť aj v znamení Európskeho roka dobrovoľníctva. 

 

" Chceme ľudí zabaviť a zároveň im pripomenúť deň, keď sa uskutočnil prvý rozhodný krok smerom k zjednotenej Európe. Slovensko je súčasťou tejto veľkej rodiny už 7 rokov, ale informácií a inšpirácie nie je nikdy dosť. Preto dúfam, že sa v tento deň s nami všetci príjemne pobavia a zároveň aj dozvedia niečo viac o tom, čo nám všetkým členstvo v Európskej únii prináša," hovorí Andrea Elscheková-Matisová, vedúca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

 

"Deň Európy je príležitosťou pre aktivity a oslavy, ktoré približujú Európu a jej inštitúcie občanom a vzájomne zbližujú národy Únie. Tento rok chceme tiež podujatiami v Bratislave a regiónoch Slovenska propagovať dobrovoľníctvo,“ povedal riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu Robert Hajšel. “Dobrovoľníckej práci sa venuje zhruba 100 miliónov Európanov. Investujú tak nezištne svoj čas a energiu do aktivít v prospech ich mesta, krajiny, spoločnosti, v ktorej žijú. Naše podujatia budú príležitosťou dozvedieť sa viac o význame a prínose dobrovoľníckej práce,” dodal R. Hajšel.

 

V Bratislave sa začne oficiálny program osláv o 10.00 a potrvá do 16.30. V rámci sprievodných aktivít je pripravené koleso šťastia, ale aj jazykový kvíz. Nezabudli sme ani na najmenších, ktorí si môžu kresliť alebo skladať puzzle.

Centrum mesta opäť zaplavia žlté ruže, ktoré budeme spolu s informačnými letákmi rozdávať obyvateľom a návštevníkom Bratislavy. Nezabúdame ani na ostatné slovenské mestá, kde budú ruže rozdávať pracovníci regionálnych informačných centier Europe Direct. Radi vás privítame aj v bratislavskom Dome Európskej únie na adrese Palisády 29, kde budeme mať pre vás pripravený zaujímavý program.

 


Oficiálny program osláv Dňa Európy 2011:

 

8. mája

18.00 - kino Mladosť, Hviezdoslavovo námestie, Bratislava

Cudzinka - réžia Feo Aladagová - víťazný snímok Filmovej ceny Lux 2010 - vykresľuje problémy mladej tureckej ženy žijúcej v Nemecku a jej pokus vybudovať si svoj život mimo svojej komunity. Zaoberá sa zločinmi v mene cti. Film sa bude v rámci Dňa Európy premietať v 23 úradných jazykoch v 27 členských štátoch Európskej únie.

Ako sprievodné podujatie k filmu prebehne aj Diskusia na tému „Multikulturalizmus a integrácia imigrantov“ s poslankyňou EP Katarínou Neveďalovou, členkou Výboru EP pre kultúru a vzdelávanie, a ďalšími hosťami.

Podujatie pripravila Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku.

 

9.mája

Hlavné námestie, Bratislava

10:00 Vystúpenie skupiny Signature

10:45 Mažoretky

11:00  Príhovory hostí na pódiu: Andrea Elscheková-Matisová, Zastúpenie Európskej komisie, Robert Hajšel, Informačná kancelária Európskeho parlamentu,  Miroslav Mikolášik, poslanec Európskeho parlamentu

11:15 Vystúpenie skupiny Signature

11:30  Kvíz + aktivity

11:45  Mažoretky

12:00 Sprievodné aktivity

12:50 Mažoretky

13:00 Sprievodné aktivity

13:40    Mažoretky

13:50 Sprievodné aktivity 

14:30 Príchod Vojenského orchestra 

15:00  Vystúpenie Vojenského orchestra

15:45 Sprievodné aktivity

 

19.00 - Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca, Bratislava

Slávnostný koncert Academy Chamber Orchestra Schengen - Bratislava

Koncert pod záštitou primátora hlavného mesta Bratislavy Milana Ftáčnika, mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Maďarskej republiky J. E. Antala Heizera a predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti Ivana Štefanca spoločne pripravili Zastúpenie Európskej komisie a Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku.

 

16. - 20. mája

Deň Európy 2011 - Európske dobrovoľnícke turné

V súvislosti s "narodeninami" Európskej únie by sme radi pripomenuli, že rok 2011 vyhlásila Európska komisia za rok dobrovoľníctva. Okrem samotných osláv odštartujeme aj putovné turné s názvom Deň Európy 2011 – Európske dobrovoľnícke turné, v rámci ktorého sú pripravené celodenné aktivity (od 10.00 do 18.00) na námestiach v Košiciach, Prešove, Žiline, Nitre a Komárne. Prebehnú tu hudobné a tanečné vystúpenia, Dobrovoľnícka Odysea, súťaže, workshopy a predstavia sa aj slovenské dobrovoľnícke organizácie.

Toto podujatie pripravila Informačná kancelária Európskeho parlamentu a Zastúpenie Európskej komisie v SR v spolupráci so Slovenským inštitútom mládeže Iuventa.

- Ivana JANÍKOVÁ STAVROVSKÁ -
05.05.2011

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet