ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2011 > > Odborníci kladú medicínsku liečbu jednoznačne pred výživové doplnky

Odborníci kladú medicínsku liečbu jednoznačne pred výživové doplnky

Poruchy erekcie postihujú viac ako polovicu mužov nad štyridsať rokov. Mnohí z nich v snahe vyriešiť svoj problém siahajú po výživových doplnkoch, ktoré sľubujú zlepšenie sexuálnej funkcie.


V súčasnosti však už aj na Slovensku existuje viacero generických liekov, ktoré dokážu erektilnú dysfunkciu efektívne liečiť, a to za dostupné ceny. Psychiater Jaroslav Zvěřina, uznávaná kapacita v českej sexuológii upozorňuje, že výživové doplnky ani zďaleka nedokážu to, čo moderné účinné lieky; podľa neho ide o zavádzajúcu reklamu. Rovnaký názor má aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

 

Je dôležité si uvedomiť, že výživové doplnky nie sú klinicky testované a nemajú teda overiteľný a odborne preukázateľný vplyv na fyziologické funkcie. Väčšina takýchto prípravkov uvádza zloženie z niekoľkých rastlinných látok. Ako však tvrdí odborník, od mnohých rastlinných prípravkov na erekciu nemožno očakávať žiadny špecifický vplyv na uvedenú funkciu. V lepšom prípade môžu zvýšiť sexuálne vzrušenie, čo však nie je systémové a efektívne riešenie.

Zázračný efekt na erekciu sľubujú napríklad výživové doplnky s obsahom L-arginínu, ktorému sa v minulom storočí pripisovali priaznivé účinky na rôzne cievne neduhy. Farmakologické testy však ukázali, že tento vplyv je len nepatrný a prejavuje sa až pri naozaj vysokých dávkach, teda po požití niekoľkých gramov. Také množstvo neobsahuje žiadny výživový doplnok a pokiaľ by ho aj človek skutočne užil, spôsobilo by mu to tráviace problémy. Preto sa už v súčasnosti L-arginín nepoužíva ako liečebný prípravok. Rozhodne nepôsobí ako skutočné lieky na erekciu - látky sildenafil, tadalafil či vardenafil. Napriek klamlivej reklame treba konštatovať, že výživové doplnky s L-arginínom už zo svojej podstaty nemôžu špecificky ovplyvniť erekciu tak účinne ako moderné lieky, ktoré pomáhajú až 80 % mužov s touto najčastejšou sexuálnou poruchou,“ uzatvára docent Zvěřina.

Jeho slová potvrdzuje aj Eva Siminská zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv: „Pri liekoch sa pred registráciou skúma ich kvalita, bezpečnosť a účinnosť. Výživové doplnky sú zaregistrované na základe preukázania zdravotnej neškodnosti - ich účinnosť sa neposudzuje. V reklame výživových doplnkov je podľa Potravinového kódexu zakázané prisudzovať im schopnosť prevencie, liečby ľudských chorôb alebo sa odvolávať na také schopnosti.“

V súčasnosti je už liečba erektilnej dysfunkcie bezpečná, jednoduchá a dostupná. Už aj na Slovensku existuje liek – generikum známej prvej tabletky na erekciu, ktorý má rovnakú účinnú látku sildenafil, pričom je cenovo dostupný. Lieky na poruchu erekcie predpisuje praktický lekár, urológ alebo sexuológ. Sú vhodné takmer pre všetkých mužov, u ktorých sa vylúčilo iné závažné ochorenie, ktoré by mohlo problémy s erekciou spôsobovať. Zvěřina odporúča zdôveriť sa so svojím problémom lekárovi, ktorému muž plne dôveruje. Vyšetrenie, ktoré je pred predpísaním lieku na erekciu potrebné, je bezbolestné a neinvazívne. Podľa dostupných prieskumov však hovorí o svojich problémoch s lekárom len 14% mužov. Problémy s erekciou majú pritom dopad na celkový psychický stav muža, znižujú jeho sebavedomie, čo sa môže negatívne odzrkadliť v partnerskom i pracovnom živote.

- Erika Zimanová -
15.08.2011

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet