ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2011 > > Kórejský Soul otvorí o mesiac brány svetovej Abilympiády

Kórejský Soul otvorí o mesiac brány svetovej Abilympiády

Kórejský Soul otvorí o mesiac brány svetovej Abilympiády

Slovensko bude oficiálne koncom septembra prezentovať 14 Slovákov


Kórejský Soul privíta už o mesiac účastníkov svetovej Abilympiády - súťažnej prehliadky schopností a zručností zdravotne postihnutých ľudí. Medzi tisíckami ľudí z celého sveta nebudú chýbať koncom septembra ani 14 Slováci.

 

"Tešíme sa z toho, že slovenské farby zastúpia víťazi vlaňajšej celoštátnej Abilympiády," hovorí predseda Slovenskej abilympijskej asociácie Aurel Bitter. Dodal, že na ôsmom ročníku celosvetového podujatia budú súťažiť napríklad v háčkovaní, vyšívaní, košikárstve, reportážnej fotografii a v maľbe . Tisícky účastníkov bude o víťazstvo bojovať v 38 súťažných disciplínach.

 

Celosvetová Abilympiáda je súťažná prehliadka, na ktorej sa každé štyri roky schádzajú zdravotne postihnutí zo všetkých kontinentov. Slovensko získalo za počas uplynulých siedmich ročníkov už jedenásť najvyšších ocenení. Naposledy, pred štyrmi rokmi získali slovenskí abilympionici bronzovú medailu v Japonsku.

 

Doplňujúce informácie o Abilympiáde:

Cieľom súťaže je dokázať zdravému obyvateľstvu, že postihnutý človek môže byť rovnocenným partnerom pri vykonávaní pracovnej činnosti. V zahraničí aj u nás sa ako oficiálny názov tejto prestížnej akcie používa anglické slovo Abilympics - v poslovenčenej podobe Abilympiáda, ktoré vzniklo zložením zo slov „Olympics of Abilities,“ teda olympiáda schopností.

 

Prvá Abilympiáda sa na Slovensku konala v decembri 1994. Pre Slovensko bol tiež dôležitý rok 1997, kedy sa Zväz telesne postihnutej mládeže odhodlal na zasadnutí Internacional Abilympisc kandidovať na uskutočnenie V. medzinárodnej Abilympiády. Od roku 1995 sa slovenskí talentovaní zdravotne postihnutí ľudia zúčastňujú aj celosvetových Abilympiád, kde dosahujú vynikajúce úspechy.

- Martin Buzna -
05.09.2011

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet