ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2011 > > Začala celosvetová Abilympiáda, zúčastňujú sa jej aj 14 Slováci

Začala celosvetová Abilympiáda, zúčastňujú sa jej aj 14 Slováci

Slávnostný ceremoniál dnes, 26. septembra 2011 otvoril 8. celosvetovú Abilympiádu, ktorá sa do 30. septembra koná v kórejskom Soule. Zúčastňuje sa jej približne 1 500 účastníkov súťažiacich z 57 krajín sveta.


Na prestížnej prehliadke pracovných schopností a zručností zdravotne postihnutých reprezentuje Slovensko 14 súťažiacich pod vedením zástupcov Slovenskej abilympijskej asociácie (SAA) z Bratislavy.    

Počas troch dní Slováci zabojujú o najcennejšie kovy v niekoľkých z 38 súťažných disciplín, ako je napríklad háčkovanie, vyšívanie, košikárstvo, reportážna fotografia či maľba. „Naši reprezentanti majú možnosť ukázať, čo naozaj dokážu. Veríme, že sa nám podarí získať medailu,“ povedal predseda SAA Aurel Bitter.

Počas otváracieho ceremoniálu pozdravila účastníkov Abilympiády aj prvá dáma Kórejskej republiky. Slovenskú výpravu prijal Dušan Bella, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenska v Kórejskej republike.

Cieľom Abilympiády je dokázať zdravému obyvateľstvu, že postihnutý človek môže byť rovnocenným partnerom pri vykonávaní pracovnej činnosti, uviedol Aurel Bitter. V zahraničí aj u nás sa ako oficiálny názov tejto prestížnej akcie používa anglické slovo Abilympics - v poslovenčenej podobe Abilympiáda, ktoré vzniklo zložením zo slov „Olympics of Abilities,“ teda olympiáda schopností.

Prvá celosvetová Abilympiáda konala v roku 1981 v Tokiu. Od roku 1995 sa slovenskí talentovaní zdravotne postihnutí ľudia zúčastňujú aj celosvetových Abilympiád, kde dosahujú vynikajúce úspechy. Za pätnásť rokov reprezentovali Slovensko na celosvetových olympiádach schopností v Japonsku, v Austrálii, v Českej Republike a v Indii, odkiaľ priniesli 11 medailí. Na Slovensku podujatie každoročne organizuje - Zväz telesne postihnutej mládeže a Ideálna Mládežnícka Aktivita.

- Martin Buzna -
26.09.2011

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet