Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2011 > > Slovensko odchádza z Abilympiády v Kórey s jednou bronzovou medailou

Slovensko odchádza z Abilympiády v Kórey s jednou bronzovou medailou

Slovensko odchádza z Abilympiády v Kórey s jednou bronzovou medailou

Slovensko odchádza z 8. celosvetovej Abilympiády v kórejskom Soule s jednou bronzovou medailou. V konkurencii 1 500 účastníkov z celého sveta, ktorí sa na prestížnej súťažnej prehliadke pracovných schopností a zručností predviedli v 38. súťažných kategóriách, zabodovala v pletení Slovenka Evka Vilímová z Nitry. Abilympiádu, ktorá sa konala od 25. septembra, ukončil v piatok 30. septembra veľkolepý záverečný ceremoniál v Olympijskej hale v Soule.


Slovenská 14-členná výprava pod vedením zástupcov Slovenskej abilympijskej asociácie (SAA) išla do Kórey s predsavzatím získať aspoň jednu medailu. „Ciele sme splnili. V silnej ázijskej konkurencii sme získali medailu a môžeme sa hrdo vrátiť domov,“ zhodnotil predseda SAA Aurel Bitter. Cieľom najväčšej súťažnej prehliadky pre zdravotne postihnutých z celého sveta bolo zvýšiť ich sociálnu integráciu. Tomu zodpovedal aj slogan, ktorý upozorňoval na nekonečnú výzvu pre svet, že sa zdravotne postihnutí môžu integrovať do spoločnosti bez ohľadu na ich zdravotný stav. O víťazoch rozhodovalo 147 porotcov z celého sveta, pri organizácii podujatia pomáhalo 368 dobrovoľníkov, vrátane študentov z univerzity.

 

Abilympiáda chce dokázať zdravému obyvateľstvu, že postihnutý človek môže byť rovnocenným partnerom pri vykonávaní pracovnej činnosti, uviedol Aurel Bitter. V zahraničí aj u nás sa ako oficiálny názov tejto prestížnej akcie používa anglické slovo Abilympics - v poslovenčenej podobe Abilympiáda, ktoré vzniklo zložením zo slov „Olympics of Abilities,“ teda olympiáda schopností. Prvá celosvetová Abilympiáda konala v roku 1981 v Tokiu. Od roku 1995 sa slovenskí talentovaní zdravotne postihnutí ľudia zúčastňujú aj celosvetových Abilympiád, kde dosahujú vynikajúce úspechy. Za pätnásť rokov reprezentovali Slovensko na celosvetových olympiádach schopností v Japonsku, v Austrálii, v Českej Republike a v Indii, odkiaľ priniesli 11 medailí. Na Slovensku podujatie každoročne organizuje - Zväz telesne postihnutej mládeže a Ideálna Mládežnícka Aktivita. 

- Martin Buzna -
05.10.2011

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet