ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2012 > > Revolúcia na Islande

Revolúcia na Islande

Revolúcia na Islande

Určite ste počuli a čítali o nepokojoch v Líbii a Egypte ale celkom určite neviete nič o islandskej revolte - príkladnej ukážke občianskej revolúcie.


Odohrala pred dvoma rokmi kedy občania donútili odstúpiť vládu a prepísať ústavu. Cenzúra týchto udalosti je najlepším dôkazom toho ako sa zaobchádza s informáciami nebezpečnými pre ekonomickú a politickú elitu.
Ľudia na Islande rezignovali na akúkoľvek podobu vlády, velké banky boli znárodnené a bolo rozhodnuté, že ľudia nezaplatia dlhy, ktoré vytvorili politici, pretože je to problém zlej finančnej politiky a nie ľudí. V novej ústave bolo zakotvené, že hlavným politickým protagonistom je občan a nie politik.
Island je v súčasnosti najlepším príkladom mierovej a dôstojnej reakcie verejnosti proti finančnej a politickej moci, ktorá doviedla krajinu ku kríze. Islandský model ukazuje, že politici majú mať strach z reakcie ľudí, pokiaľ nebudú konať v ich prospech.
Umlčané fakty o Islande:
Rok 2008 - znárodnená najväčšia banka. Mena sa zrútila a trh pozastavil činnosť. Zem skrachovala.
Rok 2009 - obrovské protesty pred parlamentom. Ľudia donútili k rezignácii premiéra a celý jeho vládny blok. Politici volajú po splatení dlhov voči Británii a Holandsku vo výške 3.500 miliónov eur, ktorú má krajina zaplatiť v nasledujúcich 15 rokoch s 5,5% úrokom.
Rok 2010 - ľudia idú do ulíc a vybojujú si zákon o všeobecnom referende, ktorý prezident odmietne ratifikovať. Ľudia idú znovu do ulíc a referendum sa koná v marci. 93% ľudí v ňom odmietne zaplatiť štátny dlh a vláda je donútená začať vyšetrovanie, ktoré má určiť právnu zodpovednosť predstaviteľov štátu za krízu. Niekoľko vedúcich bankárov a manažérov je zatknutých. Ľudia formulujú text novej ústavy.
Rok 2011- v januáru začína činnosť ústavodarné zhromaždenie zložené z ľudí priamo volenými občanmi a predkladá návrh ústavy.
Udalosti na Islande vyhodnotili predstavitelia najmocnejších krajím Európy ako nebezpečné a bojkot informácií bol striktne dodržiavaný tisíckami novinárov. Napriek tomu sa informácie o islandskej revolúcii šíria po celej Európe. Postavila sa skorumpovanému a neudržateľnému systému a dáva svetu lekciu zo skutočnej demokracie.
Volne preložené podľa článku Sofie Chrtkovej "K tomu není co dodat"
Ďalšie informácie:
http://www.vasevec.cz/blogy/k-tomu-neni-co-dodat
http://myslenkyasny.blogspot.com/2011/06/islandska-krize-nasledna-revolu...
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/200633.aspx
http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/vlada/199232.aspx
- Sasha -
31.01.2012

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet