ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2012 > > Čo by sa malo diať u gynekológa?

Čo by sa malo diať u gynekológa?

Ženy obyčajne vedia, že by mali chodiť na preventívne prehliadky, no máloktorá vie, ako presne by malo vyšetrenie prebiehať.


O preventívnych gynekologických prehliadkach a ich dôležitosti už počula každá žena. Niektoré z nás na ne chodia každoročne a termín si starostlivo strážia, iné si na ne spomenú raz za čas a niektoré ženy ich dokonca celkom zanedbávajú a na vyšetrenie zájdu až vtedy, keď majú nejaké problémy. No takmer všetky máme jedno spoločné: netušíme, ako by vlastne mala „správna“ gynekologická prehliadka vyzerať, na čo všetko máme nárok zo zdravotného poistenia a čo si už musíme priplatiť, nevieme, akých vyšetrení sa právom dožadovať. Kamarátke robí jej gynekologička ultrazvuk – prečo mne tá moja nie?“ - počujete sa pýtať mnohé ženy. Rovnako lekári priznávajú, že informácie o priebehu a rozsahu gynekologických preventíviek mnohým ženám chýbajú. 

 

Práve nedostatky v informovanosti boli podnetom na vznik nového, jedinečného projektu, vďaka ktorému môžu ženy veľmi ľahko získať prehľad o tom, čo od preventívnej prehliadky očakávať, na čo všetko majú nárok, či ako si vysvetliť výsledky, ktoré sa od gynekológa dozvedia. Farebná brožúra s názvom „Naozaj dôležité informácie pre ženu...“ prináša všetky informácie zrozumiteľne, jednoducho, no zároveň komplexne, zahŕňa najnovšie poznatky lekárov a je v súlade s aktuálnou legislatívou, ktorá určuje rozsah a formu preventívnych prehliadok na Slovensku. Autormi publikácie sú dvaja renomovaní gynekológovia – Doc. MUDr. Martin Redecha a MUDr. Jozef Adam a každá žena ju môže získať celkom zdarma u svojho gynekológa - stačí, pokiaľ si ju v ambulancii vypýta.  

 

Hlavnou témou brožúry sú preventívne gynekologické prehliadky, približuje vyšetrenia, ktoré sú zo zákona jeho súčasťou, ponúka rady, kedy je najvhodnejšie ísť na vyšetrenie a ako sa naň pripraviť. Prináša tiež jednoduchého „sprievodcu“, ktorý formou prehľadnej tabuľky pomôže žene pochopiť výsledky jej vyšetrení. V útlej, no na informácie bohatej knižke sa dočítate aj o najčastejších gynekologických problémoch a ich liečbe, existujúcich možnostiach prevencie, ktoré môžu ženu chrániť pred rakovinou krčka maternice alebo zabezpečiť jej včasné odhalenie a na záver nechýba ani slovník cudzích slov, ktoré gynekológ pri rozhovore s pacientkou najčastejšie používa.

 

Projekt nie je časovo obmedzený, takže svoj výtlačok brožúry môže dostať každá žena, ktorá tento rok navštívi svojho gynekológa a publikáciu si vypýta.

 

Zároveň v súčasnosti prebieha celoslovenský projekt s názvom „...o tom, ako byť zdravá a šťastná“, vďaka ktorému sa ženy dozvedia ešte viac o prevencii a môžu sa zapojiť aj do súťaže, v ktorej jedna výherkyňa získa Dámsku jazdu v Paríži pre seba a svoju kamarátku. Všetky informácie sú dostupné na web stránke www.vsetkoconeviem.sk.

- Monika Arvayová -
15.03.2012

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet